Articol de Mihai Șovei - Publicat luni, 29 decembrie 2025, 16:51 / Actualizat luni, 29 decembrie 2025 16:58
Gianni Infantino, președintele FIFA, a vorbit despre interesul incredibil pentru Campionatul Mondial de anul viitor din Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic. Acesta a afirmat că s-au înregistrat 150 de milioane de cereri de bilete pentru turneul de vara viitoare, fiind un număr record.
Deși mulți fani ai fotbalului s-au plâns de prețurile mari ale biletelor, interesul pentru acestea este unul foarte ridicat.
150 de milioane de cereri de bilete pentru Cupa Mondială
Aflat la World Sports Summit din Dubai, Gianni Infantino, președintele FIFA a vorbit despre numărul impresionat de cereri de bilete venit din partea fanilor care doresc să vadă pe viu meciuri la Campionatul Mondial din 2026. Acesta a declarat că în 15 zile zile, FIFA înregistrat 150 de milioane de astfel de cereri, fiind un număr record.
„Avem în jur de șase-șapte milioane de bilete puse în vânzare. În 15 zile am primit 150 de milioane de cereri. Asta înseamnă 10 milioane pe zi. Demonstrează cât de puternic este Campionatul Mondial.
În aproape 100 de ani de istorie a Cupei Mondiale, FIFA a vândut în total 44 de milioane de bilete. Iar în două săptămâni am fi putut umple 300 de ani de Cupe Mondiale. Imaginați-vă. E absolut incredibil”, a declarat Gianni Infantino, potrivit Reuters.

Potrivit spuselor președintelui FIFA, fanii din Statele Unite ale Americii, una dintre țările gazdă, au făcut cel mai mare număr de cereri de bilete, urmați de suporteri din Germania și Regatul Unit.
Totuși, mulți suporteri au criticat în mediul online costul ridicat al biletelor, mult mai mare decât la meciuri de la ediția din 2022. În urma acestor plângeri, FIFA a introdus o categorie de bilete de 60 de dolari.
„Important este că veniturile generate din acest turneu se întorc în fotbal, peste tot în lume. Fără FIFA nu ar exista fotbal în 150 de țări din lume. Există fotbal datorită acestor venituri pe care le producem prin Cupa Mondială și pe care le reinvestim la nivel global”, a încheiat președintele FIFA.
Faza de vânzare prin extragere aleatorie rămâne deschisă până pe 13 ianuarie 2026, cererile fiind procesate aleatoriu și fără a se acorda niciun avantaj în funcție de timp.
Turneul, care va fi primul din istorie cu participarea a 48 de echipe, va fi organizat de Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic, în perioada 11 iunie - 19 iulie 2026.

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu