Articol de George Nistor - Publicat luni, 05 ianuarie 2026 16:35 / Actualizat luni, 05 ianuarie 2026 16:38
Vadik Murria (25 de ani) va evolua în liga a treia din Spania, după ce s-a despărțit de Oțelul Galați, ocupanta ultimului loc de play-off din Superliga. Fundașul central transferat în luna iulie la formația de la malul Dunării a plecat nemulțumit din România din cauza întârzierilor salariale și îi anunțase pe șefii clubului că nu va mai reveni la Galați.
Stoperul cu dublă cetățenie, spaniolă și rusă, care nu a mai fost utilizat în ultima lună de antrenorul Laszlo Balint, a semnat cu Unionistas de Salamanca CF, ocupanta locului 15 din Primera RFEF - Grupa 1.
Vadi Murria a semnat cu Unionistas de Salamanca CF
Vadik Murria Soriano a semnat un contract valabil până la finalul stagiunii 2025-2026, din postura de jucător liber de contract. Pentru Oțelul, apărătorul a ieșit din calcule odată cu acordul lui Paul Iacob de a se alătura formației.
Ulterior, Laszlo Balint a mizat în centrul apărării pe Diego Zivulic, iar fundașul iberic a ajuns să primească tot mai puține minute de joc.
Spaniolul a bifat 11 apariții în Superliga, în sezonul 2025–2026, adunând 563 de minute. La a treia prezență în tricoul roș-alb-albastru, în partida cu Unirea Slobozia, a fost eliminat după un fault dur.
250.000 de euroeste cota de piață a lui Vadik Murria, potrivit portalului de specialitate Transfermarkt
Vadik Murria, care mai avea contract cu Oțelul până în iunie 2027, este un produs al academiei celor de la Villarreal și a mai evoluat doar în Spania, la Roda U19, Villarreal U19, Villarreal C, Villarreal CF B, CF Intercity și SD Tarazona.

Lotul prezent la reunirea celor de la Oțelul Galați
Portari: Gabriel Ursu, Iustin Popescu, Cosmin Dur-Bozoancă
Fundași: Milen Zhelev, Andrei Rus, Paul Iacob, Diego Zivulic, Emilian Neicu, Conrado Buchanelli Holz
Mijlocași: Joao Lameira, Andrei Ciobanu, Joao Paulo, Pedro Nuno, Cristian Chira, Denis Bordun, Radu Postelnicu, Matei Frunză, Ștefan Bană, Daniel Sandu
Atacanți: Paulinho, Patrick Fernandes, Cristian Neicu
Oțelul va rămâne pe plan local să pregătească partea a doua a sezonului, iar în această perioadă va disputa o singură partidă amicală, contra celor de la Unirea Slobozia. Primul meci oficial din 2026 va avea loc duminică, 18 ianuarie, de la ora 17:45, pe terenul celor de la CFR Cluj, în etapa 22 a Superligii.