FOTBAL  »  Superliga  »  DEZVĂLUIRE

Giovanni Becali a povestit culisele transferului: „Întâi a pierdut 500.000 de euro în cazinou la București”

Giovanni Becali
Giovanni Becali

Articol de - Publicat miercuri, 21 ianuarie 2026 14:05 / Actualizat miercuri, 21 ianuarie 2026 17:02

Impresarul român Giovanni Becali (73 de ani) a dezvăluit culisele transferului lui Sabin Ilie (50 de ani) de la Steaua la Fenerbahce, în 1997.

Fratele lui Sabin, Adrian Ilie (51 de ani) evolua deja la rivala Galatasaray. În acel timp, Giovanni Becali a mărturisit că a fost chemat de către un jurnalist acasă la președintele lui Fenerbahce, Ali Șen.

Impresarul s-a declarat impresionat de casa lui Ali Șen și a povestit aventurile de la cazinou petrecute alături de președintele turc. Fenerbahce a venit la București în 1997 pentru un meci din Cupa UEFA, iar președintele clubului din Turcia a mers alături de Giovanni la un cazinou din București, unde a jucat poker și a pierdut aproximativ jumătate de milion de euro.

Potrivit impresarului, acolo a apărut și Sabin Ilie, care ar fi câștigat suma de 100.000 de euro după ce a prins o chintă roială, cea mai bună mână pe care o poate prinde un jucător la poker, fapt care l-a impresionat pe Ali Șen, care l-a numit pe atacantul român un transfer „norocos”.

Giovanni Becali, aventuri cu președintele lui Fenerbahce în București: „A pierdut la cazinou vreo 500.000 de euro”

Giovanni Becali a povestit culisele transferului: „Întâi a pierdut 500.000 de euro în cazinou la București”
Ali Sen, fostul președinte al lui Fenerbahce. Foto: Imago Images

„Să-ți povestesc cu Sabin Ilie. Adrian Ilie era deja la Galatasaray. Anul ăla, Sabin Ilie a dat 33 sau 34 de goluri. Acum, anul viitor, vorbesc cu Fenerbahce, mă cheamă cineva, un jurnalist, la Ali Șen acasă. Piscină, casă ca în filme.

Seara pe la 7 mergem să mâncăm. Am dormit la el. Mi-a trimis pe cineva să-mi facă masaj, avea de toate. Mergem să mâncăm, după care la casino. Știi cum îi veneau banii? Era numai cu «dă-mi fise, dă-mi fise!». A pierdut vreo 600-700 de mii de euro. 

Mi-a zis «ia și tu și joacă!». Demnitatea mea nu m-a lăsat, să iau și să-i pierd banii. Eu aș fi jucat. Am vrut să fac impresie bună.

După care a venit în România și a mers la cazinou la Lido, unde avea Păunescu. A pierdut și pe aici vreo 500.000 de euro. A jucat cu Steaua. Mă întreabă «cât la Sabin Ilie?», zic eu «3 milioane de euro, tralala», și îmi spune «cât pentru tine?».

Zic «lasă, că am eu». Spune Ali Șen că «lasă, pentru tine am eu». Jurnalistul ăla vine la mine și spune «bă, te-ai umplut de bani și pe mine nu mă bagi în seamă?». I-am spus că eu credeam că e omul președintelui. Am vorbit noi ceva, să facem un pact, ceva? Poate i-a și dat Ali Șen partea.

Eram în restaurant și bagă mâna în buzunar și aruncă 10.000 de euro pe jos. Nervos. M-am împăcat cu el și am rezolvat-o ca oamenii. I-am spus «stai să-mi plătească» și m-am achitat.

Giovanni Becali a povestit culisele transferului: „Întâi a pierdut 500.000 de euro în cazinou la București”
Sabin Ilie

Vine Sabin Ilie cu fosta lui soție, îmbrăcată frumos, la cazinou, că și Sabin Ilie juca. A prins chintă roială, 100.000 de euro. A venit cu tava ăla, cu banii. I-a băgat un imn, toate alea. El voia să mai joace și i-am spus să bage banii în geantă și să mergem. A aflat Ali Șen și a zis că la ce noroc are să fie așa și la echipă, să dea goluri”, a dezvăluit Giovanni Becali, potrivit fanatik.ro.

N-a fost așa. Sabin Ilie a prins doar 16 meciuri la Fenerbahce, pentru care a marcat 3 goluri, iar un an mai târziu era cedat la o altă formație din Turcia, Kocaelispor.

Citește și:
Daniel Bîrligea, exploziv după Dinamo Zagreb - FCSB: „Am auzit că nu mai joc meciul următor, nici nu știam”
Europa League
Daniel Bîrligea, exploziv după Dinamo Zagreb - FCSB: „Am auzit că nu mai joc meciul următor, nici nu știam”
Ce șanse mai are FCSB să prindă play-off-ul pentru optimile Europa League: NU e imposibil!
Europa League
Ce șanse mai are FCSB să prindă play-off-ul pentru optimile Europa League: NU e imposibil!
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
Altele
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
Stiri extrasport
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Profit.ro
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (7)
Paulinno78
Paulinno78  •  21 Ianuarie 2026, 20:15

Mai,da cu am ajuns fotbalul asta romanesc sa fie condus doar de bisnitari,infractori si inculti? Hai Romania!

Lecoqsportif
Lecoqsportif  •  21 Ianuarie 2026, 19:11
Postat de Paduchiosu pe 21 Ianuarie 2026, 18:43

Uneori? De cele mai multe ori! Basme cu mafioti.

Uneori nimerește personajele si locurile, alteori doar anotimpul, dar întotdeauna el s-a comportat exemplar, ca un mafiot adevarat care nu raketeaza si lasă șpagă.

Paduchiosu
Paduchiosu  •  21 Ianuarie 2026, 18:43
Postat de Lecoqsportif pe 21 Ianuarie 2026, 18:37

Trecem peste faptul ca euro a aparut la vreo 4 ani dupa evenimentele povestite cu inflorituri de nea Giovanni, stim ca baga in ele, uneori nimic nu e adevarat.

Uneori? De cele mai multe ori! Basme cu mafioti.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează
Close