Articol de Adrian Duţă - Publicat sambata, 24 ianuarie 2026 19:30 / Actualizat sambata, 24 ianuarie 2026 19:48
Andrei Coubiș (22 de ani), noul fundaș central de la U Cluj, a debutat la seniori în partida cu Unirea Slobozia, scor 1-0. La final, acesta a vorbit despre alegerea făcută în mercato de iarnă.
Coubiș a fost împrumutat de U Cluj de la Sampdoria în această iarnă. Jucătorul crescut la AC Milan nu jucase la seniori până sâmbătă seară. A intrat la pauză în partida cu Slobozia, iar la final a lăudat nivelul campionatului.
Fostul internațional de la juniori, care a refuzat în trecut convocările la naționala de tineret a României, a recunoscut că nu a urmărit Superliga înainte de a semna cu U Cluj.
Andrei Coubiș: „Cel mai frumos proiect pentru mine. Vreau să fiu bine fizic, psihic, să fiu ca lumea, fără probleme”
„E foarte important că am câștigat, că suntem aproape de play-off. Nu știam că voi juca, a fost o surpriză. E foarte bun fotbalul aici, e ceea ce trebuie, atât. Nu am urmărit înainte.
U Cluj a fost cea mai potrivită alegere pentru creșterea mea. Ei s-au lansat pe mine, au fost cei mai serioși. Cel mai frumos proiect pentru mine. Vreau să fiu bine fizic, psihic, să fiu ca lumea, fără probleme, sper să câștigăm și să fim în play-off.
Ar suna fain să joc în cupele europene, nu știu senzația, vorbim mai încolo. Normal, există perioada să rămân. Vedem, dacă rămân e și opțiunea mea.
Dacă sunt bine aici, cu echipa, cu campionatul, fără probleme rămân și din vară”, a declarat Coubiș, la Prima Sport 1, având anumite dificultăți în exprimare în română, el fiind născut și crescut în Italia.