Articol de Alexandru Stanciu - Publicat joi, 12 februarie 2026, 15:32 / Actualizat joi, 12 februarie 2026 15:33
Ange Postecoglou (60 de ani), antrenorul lui Tottenham în perioada 2023-2025, a comentat demiterea înlocuitorului său, Thomas Frank (52 de ani), survenită pe data de 11 februarie, în urma eșecului suferit pe teren propriu cu Newcastle, scor 1-2.
Tehnicianul australian a explicat că oricărui antrenor i-ar fi greu să aibă succes în mediul instabil al clubului. Ange Postecoglou a fost demis la finalul stagiunii precedente, în care Tottenham a terminat pe locul 17 în Premier League, însă a triumfat în Europa League, după ce a învins-o în finală pe Manchester United, scor 1-0.
Postecoglou a avut o altă aventură în acest sezon în Premier League, la Nottingham Forest, dar a rezistat doar 39 de zile pe banca „pădurarilor”.
Ange Postecoglou a criticat conducerea lui Tottenham, a doua zi după demiterea lui Thomas Frank: „După asta suntem judecați”
Vorbind despre mandatul său de doi ani la conducerea lui Spurs, australianul a declarat în cadrul podcastului „The Overlap”: „Nu este neapărat vorba despre ce îți spune conducerea lui Tottenham, ci despre ce se comunică public.
Tottenham va spune «suntem unul dintre granzii fotbalului», dar realitatea, din experiența mea din ultimii doi ani, este că nu cred că sunt. Când Arsenal are nevoie de jucători, plătește 100 de milioane de lire sterline pe Declan Rice. Nu văd Tottenham făcând asta. Nu doar în perioada mea, ci și înainte”.
Referitor la plecarea lui Frank, Postecoglou a adăugat: „Este dificil și știi că el nu poate fi singura problemă la club, dar, în cele din urmă, după asta suntem judecați. Totuși, situația se leagă de perioada mea acolo. Tottenham este un club curios. Știți, a avut loc o schimbare majoră de direcție la finalul anului trecut, nu doar cu mine, ci și cu plecarea lui Daniel Levy”.
Ange Postecoglou: „Tottenham a avut antrenori de talie mondială”
„Au avut antrenori de talie mondială acolo. Nu au avut succes. Și din ce motiv? Care a fost motivul pentru o schimbare atât de drastică? Thomas pleacă, dar care este obiectivul său? Care este obiectivul clubului? La începutul anului, au spus că vor să concureze pe toate fronturile. Ei bine, clubul nu a mai concurat pe toate fronturile de foarte mult timp, iar cea mai influentă persoană de la club din ultimii 20 de ani pleacă și ea.
Deci, dacă faci o schimbare atât de majoră, trebuie să înțelegi că va exista o oarecare instabilitate. Știa Thomas Frank în ce se bagă? Nu știu. Pentru mine, este o plecare corectă. Oricine studiază fotbalul va ști că nu a existat un progres.
Am construit acea echipă pentru a juca într-un anumit fel în ultimii doi ani, iar el vine și încearcă să o facă în stilul lui. Deci, Tottenham este un club curios”, a concluzionat Postecoglou.
„Dacă l-aș fi avut pe Harry (n.r. Kane) în primul an, sunt convins că am fi terminat pe un loc de Champions League. Chiar și cu plecarea lui, nu poți umple acel gol. Este imposibil”, a încheiat fostul tehnician.
După 26 de etape în Premier League, Tottenham se află pe locul 16, cu 29 de puncte, având un avans de 5 față de rivala locală West Ham, care se află la retrogradare, pe locul 18.
În schimb, Tottenham a încheiat faza grupei Ligii Campionilor pe locul 4, surclasând astfel echipe precum Barcelona, Chelsea, Manchester City, Real Madrid, Inter, PSG sau Juventus.