Articol de Andrei Crăiţoiu, Ionuţ Iordache, Maria Olteanu, Robert Vîrdol - Publicat luni, 13 aprilie 2026, 18:47 / Actualizat luni, 13 aprilie 2026 21:51
Rapid și-a luat adio simbolic de la cel care a fost Mircea Lucescu, la primul meci acasă în Giulești de la dispariția legendarului antrenor, contra lui FC Argeș, în etapa a 4-a a play-off-ului. Momentele care au precedat duelul au fost extrem de emoționante, cu membrii familiei în prim-plan.
În semn de omagiu, rapidiștii au decis să pună un tricou cu poza lui Mircea Lucescu pe scaunul pe care acesta stătea când venea să vadă meciurile în Giulești. O candelă a stat aprinsă lângă fotoliu.
Familia Lucescu a ajuns la stadion cu mai bine de o oră înainte de start. Cei doi nepoți ai fostului selecționer, Matei și Marilu, au venit împreună cu strănepoții lui Lucescu, Horia și Lucio. Micuții au purtat tricouri cu Rapid, unul alb și unul vișiniu.
Momente emoționante înainte de Rapid - FC Argeș, cu familia Lucescu în prim-plan
Jucătorii Rapidului au intrat pe teren purtând tricouri negre, în semn de omagiu pentru Mircea Lucescu, cel care a scris istorie în Giulești.
Meciul a fost precedat de un moment de reculegere, în care toți cei aproximativ 2.000 de copii veniți la stadion s-au ridicat în picioare. La marginea terenului au stat membrii familiei Lucescu, care au intrat pe teren înainte de primul fluier.
Strănepoții legendarului antrenor, Lucio și Horia, au fost cei care au dat lovitura de start a acestui meci.
La Tribuna 2 a apărut mesajul: „Respect etern, Mircea Lucescu!”, un banner imens de 30 metri părați. Într-un colț, la Tribuna 2, a apărut și mesajul: „Fluier final. Dar legenda nu dispare, în cartea fotbalului ai loc de onoare!”.
Mircea Lucescu, omagiat în Giulești: Rapid și-a luat un adio simbolic, la partida cu FC Argeș
Toți voluntarii clubului, jucătorii, oficialii și oamenii din staff au purtat banderole negre, de doliu.
În viitor, clubul intenționează, cu acceptul CS Rapid, proprietarul stadionului, ca loja 10, în care stă Dan Șucu la meciuri, să se numească Mircea Lucescu. Acum aceasta poarta numele lui Ștefan Filoti.
La Rapid, Mircea Lucescu a adus un titlu în sezonul 1998-1999, Cupa României în sezonul 1997-1998 și Supercupa României în stagiunea 1999-2000.
Mircea Lucescu, carieră incredibilă
Mircea Lucescu a făcut primii pași în fotbal la Dinamo București, echipă de care se leagă cea mai mare parte a carierei sale. Ca jucător, a câștigat 7 titluri de campion și o Cupă a României, toate cu Dinamo.
A mai evoluat la Știința București și Corvinul Hunedoara.
De-a lungul carierei de antrenor, le-a pregătit pe Corvinul, echipa națională a României, Dinamo, Pisa, Brescia, Reggiana, Rapid, Inter, Galatasaray, Beșiktaș, Șahtior, Zenit, naționala Turciei și Dinamo Kiev.
A câștigat 36 de trofee în cariera de tehnician: de 9 ori campionatul Ucrainei, de 8 ori Cupa Ucrainei, de 7 ori Supercupa Ucrainei, de 3 ori Cupa României, de 2 ori campionatul României, de 2 ori campionatul Turciei, precum și Cupa UEFA, Supercupa Europei, Supercupa Rusiei și Cupa Anglo-Italiană.
AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”