FOTBAL  »  LIGA 2  »  CHINDIA

Florin Gardoș, sceptic înaintea barajului de promovare în Superligă: „Poate nu suntem pregătiți”

Florin Gardoș, sceptic înaintea barajului de promovare în Superligă / foto: Facebook @Florin Gardoș
Florin Gardoș, sceptic înaintea barajului de promovare în Superligă / foto: Facebook @Florin Gardoș

Articol de - Publicat luni, 18 mai 2026, 13:08 / Actualizat luni, 18 mai 2026 13:14

Florin Gardoș (37 de ani), managerul general de la Chindia Târgoviște, a vorbit despre barajul de promovare pe care echipa sa îl va susține la finalul acestei luni.

Acesta a oferit câteva declarații sceptice înaintea dublei pe care Chindia o va juca împotriva lui Farul Constanța sau Petrolul Ploiești, considerând că echipa poate nu este pregătită să promoveze.

Florin Gardoș: „Ne dăm seama că poate nu suntem pregătiți pentru promovare”

Corvinul și Sepsi și-au asigurat promovarea directă în Superliga, covăsnenii profitând de criteriul de departajare stabilit de FRF, și anume clasarea mai bună la finalul sezonului regulat, obținând astfel locul 2 la finalul play-off-ului din Liga 2, deși a încheiat la egalitate de puncte cu FC Voluntari, câte 64.

Celălalt loc de baraj obținut din Liga 2 a fost desemnat Chindiei Târgoviște, care deși a terminat pe ultimul loc în play-off cu un bilanț rău (8 înfrângeri, o victorie, și un rezultat de egalitate), a profitat de faptul că Steaua și FC Bihor nu pot promova. Astfel, dâmbovițenii vor încerca revenirea în Superliga în barajul pe care îl vor disputa fie cu Farul Constanța, fie cu Petrolul Ploiești.

Cu toate astea, managerul general al Chindiei, Florin Gardoș, nu pare foarte încrezător înaintea meciurilor decisive.

„Ne-am recâștigat încrederea cu victoria în fața Corvinului și s-a văzut asta. Echipele de Liga 1 sunt mai bune, dar avem și noi șansa noastră. Vom încerca să profităm. Eram într-o situație, în iarnă, în care ne luptam pentru play-off, cu o serie de meciuri cu echipele de sus. Le-am câștigat, am intrat în play-off și așteptările au crescut.

Toată lumea a sperat să tragem la un loc de baraj. Acum toți vor promovare. Ne dăm seama că poate nu suntem pregătiți pentru promovare. Când vorbeam despre asta, mă gândeam la ceva pe termen mai lung. Dar, fiind în această situație, vom da totul pentru a promova. Suntem într-o situație unică”, a declarat Florin Gardoș pentru Metropola TV, citat de liga2.ro.

Florin Gardoș, sceptic înaintea barajului de promovare în Superligă: „Poate nu suntem pregătiți”
Florin Gardoș / foto: Facebook @ AFC Chindia Oficial

Manșa tur a barajelor se va disputa în perioada 23-24 mai, iar returul pe 30-31 mai sau 1 iunie.

Chindia Târgoviște a promovat în Superligă în 2019, acolo unde a evoluat 3 sezoane, până la retrogradarea din 2023.

Clasamentul final din play-off-ul Ligii 2

Citește și:
Florin Bratu, favorit pentru a prelua clubul din Superliga » Schimbare la finalul sezonului
Superliga
Florin Bratu, favorit pentru a prelua clubul din Superliga » Schimbare la finalul sezonului
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Craiova continuă sărbătoarea » Ce se întâmplă în centrul orașului
Superliga
Craiova continuă sărbătoarea » Ce se întâmplă în centrul orașului
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Superliga
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează