FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - HERMANNSTADT

VIDEO + FOTO Scandal uriaș la Craiova » FCU a retrogradat, ultrașii au distrus peluza și au întrerupt meciul cu Hermannstadt

Articol de , , - Publicat duminica, 12 mai 2024 23:42 / Actualizat luni, 13 mai 2024 12:23

FCU Craiova a pierdut cu Hermannstadt, scor 1-3 și a retrogradat în Liga 2, după ultima etapă din play-out-ul Superligii ♦ A fost un scandal monstru pe stadion, meciul a fost întrerupt 10 minute pe final, după ce ultrașii au aruncat cu scaune din tribune. Jucătorii au fost trimiși la vestiar și au revenit când s-a golit peluza.

• Ionuț Iordache și Andrei Crăițoiu, reporterii GSP, sunt la Craiova și transmis toate detaliile de la FCU - Hermannstadt
FCU Craiova - Hermannstadt. Scaune aruncate pe teren, meci întrerupt/ foto: Ionuț Iordache (GSP)
+10 FOTO

VIDEO. Meciul a fost oprit 10 minute, ultrașii au aruncat cu scaune pe gazon

Meciul a fost întrerupt din minutul 84, când Barbu a așteptat că fanii să se liniștească. Apoi, jucătorii au fost trimiși la vestiare de Marian Barbu în minutul 89. Ultrașii au aruncat cu scaune, brichete și bani pe gazon.

A fost un scandal monstru, ultrașii lui FCU Craiova l-au înjurat pe Mititelu și nu au putut fi stăpâniți de forțele de ordine. Din acest motiv, au intervenit jandarmii. Partida a fost reluată apoi din minutul 84, cu peluza olteană goală, ultrașii ieșind din stadion.

FCU Craiova, meci dezastruos cu Hermannstadt

Dacă ar fi câștigat, FCU Craiova ar fi jucat barajul pentru rămânerea în Superliga. Însă oltenii au jucat foarte slab, în prima repriză au avut o singură ocazie, prin Baeten, care a tras spre vinclu de la distanță. Căbuz a scos de sub bară. FCU Craiova a sperat după golul lui Blănuță, care a marcat cu un șut plasat, la colțul scurt.

Speranța a ținut doar 8 minute, Mino Sota a egalat cu o lovitură plasată de cap. După o fază la indigo a marcat și Gabi Iancu, care nu s-a bucurat. Tot el a pus bomboana pe colivă în minutul 82, când a marcat singur cu portarul, cu un șut plasat la colțul lung. Apoi a început războiul.

Nu s-a mai jucat nimic după ce jucătorii au revenit de la vestiare, iar FCU Craiova a retrogradat după 3 ani în prima ligă.

Notele GSP după FCU Craiova - Hermannstadt 1-3

FCU Craiova: Gurău 4 - Padula 5, Compagnucci 5, Lacroix 3 (83 J. Ibrahim), Mascarenhas 4 - Vl. Pop 5 (72 Vl. Achim), Van Durmen 5 - Baeten 6, Bauza 6 (64 Sidibe 5), Bahassa 4 (46 Chițu 6) - Blănuță 7
Rezerve: Enache, Kvakic, Negru, Lekiatas, Dragu, Dr. Albu, Blidar
Antrenor: Eugen Trică - 5

Hermannstadt: Căbuz 6 - Butean 6, Bejan 6, I. Stoica 6, Opruț 6 - Balaure 6 (79 Dr. Iancu), Murgia 5, M. Sota 7, I. Stoica 6 (79 K. Ciubotariu) - Neguț 6 (79 Biceanu), D. Paraschiv 6 (46 G. Iancu 8)
Rezerve: Muțiu, Medina, Antoche, Bucuroiu, Oroian, Jipa, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu - 7

Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) - 7. A1: Avram Valentin (Bucureşti) - 7, A2: Slabu Stelian (Braşov) - 7

FINAL. FCU Craiova - Hermannstadt 1-3

• Pentru statistici, click AICI
  • Au marcat: Blănuță 47/ Sota 55, Iancu 60, 82
  • Meciul a fost întrerupt de două ori. Prima dată când ultrașii au aruncat cu torțe pe teren, a doua oară în minutul 84, când au început să arunce cu scaune pe gazon.
  • Meciul a început mai devreme decât celelalte. După 37 de secunde s-a oprit și Marian Barbu i-a dat drumul iar, pentru că toate cele 5 partide trebuiau să înceapă la aceeași oră.
  • 2.321 de fani sunt la meci
  • Min. 30: Gol Ianis Stoica, cu capul din cădere, din 5 metri. Valentin Avram a ridicat fanionul. Faza a fost analizată la VAR trei minute, golul a fost anulat
  • Balaure e făcut blatist de către galerie. De fiecare dată când mijlocașul ajunge în careul oltenilor, ultrașii strigă „Blatistu', blatistu'!”

FCU Craiova - Hermannstadt, echipe de start:

FCU Craiova: Gurău - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Pop, Van Durmen - Baeten, Bauza, Bahassa - Blănuță
Rezerve: Enache, Kvakic, Negru, Lekiatas, Dragu, Vl. Achim, Dr. Albu, Blidar, Sidibe, J. Ibrahim, Chițu
Antrenor: Eugen Trică

Hermannstadt: Căbuz - Butean, Bejan, Ionuț Stoica, Opruț - Balaure, Murgia, M. Sota, Ianis Stoica - Neguț, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Medina, Antoche, G. Iancu, Dr. Iancu, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Jipa, Ciubotariu, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Complex Sportiv Craiova
Arbitru:  Barbu Marian (Făgăraş). A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Slabu Stelian (Braşov)
Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti). Arbitru AVAR: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj)

Măldărășanu, făcut blatist de un oficial de la FCU Craiova

UPDATE ora 21:25. A venit și galeria lui FCU Craiova

UPDATE ora 21:20. Mihai Costea e prezent la meci

Imagini înainte de FCU Craiova - Hermannstadt/ foto Ionuț Iordache (GSP)
+43 FOTO

UPDATE ora 21:10. Echipele au ieșit la încălzire

+43 FOTO

UPDATE VIDEO. Adrian Mititelu a sosit la meci într-un Mercedes-Maybach S 680

UPDATE ora 20:30. Puțini fani cu o oră înainte de meci

Plouă torențial la Craiova, cu o oră înainte de meci. În tribune sunt doar 100 de persoane. La meciul din Bănie e o mașină VAR venită din Polonia, pentru că LPF dispune doar de 3 mașini VAR, iar azi se joacă 5 meciuri de la aceeași oră.

UPDATE ora 20:10. Jucătorii au ieșit la inspectarea gazonului

Jucătorii celor două echipe au ieșit să inspecteze gazonul, cei de la FCU Craiova par relaxați și stau de vorbă cu adversarii. Florin Costea, directorul sportiv al oltenilor, a schimbat impresii cu Marius Măldărășanu.

+43 FOTO

UPDATE ora 19:50. Atitudine relaxată a jucătorilor celor două echipe

Cu o oră și jumătate înainte de meci, a început ploaia torențială la Craiova. E cod galben de furtună până la ora 23:00. Echipele au venit în același timp timp, au intrat în vestiare pe culoare. Atmosfera e una de prietenie și jucătorii sunt foarte relaxați, deși meciul e crucial pentru olteni.

UPDATE ora 19:40. Autocarele celor două echipe au sosit pe „Ion Oblemenco”

UPDATE ora 19:30. Primele imagini de la Craiova, de la reporterii GSP

Cu două ore înainte de meci, brigada de arbitri condusă de Horia Mladinovici a ieșit să inspecteze gazonul. În tribune erau doar două persoane.

+43 FOTO

Calcule: cum se salvează FCU Craiova

FCU Craiova are nevoie de victorie cu Hermannstadt pentru a mai spera. În caz contrar, retrogradează direct. FCU Craiova se salvează direct dacă o bate pe Hermannstadt și toate condițiile de mai jos sunt îndeplinite:

• Botoșani pierde cu Oțelul
  • Voluntari pierde cu U Cluj
  • Poli Iași pierde cu Petrolul

FCU Craiova merge la baraj dacă o bate pe Hermannstadt și una dintre condițiile de mai sus e îndeplinită

• Dinamo - 22

Prima dintre cele 5 se salvează, următoarele două merg la baraj, ultimele două retrogradează direct. FCU Craiova și Dinamo stau la mâna rezultatelor pentru a mai spera la salvare, însă e obligatoriu să câștige. În cazul în care nu își câștigă meciurile, retrogradează direct, fără să mai conteze celelalte rezultate.

• IMPORTANT: În caz de egalitate de puncte, principalul criteriu de departajare este cel al rotunjirii la intrarea în play-out. Dintre formațiile implicate în lupta pentru salvare, avantajată este FC Voluntari, singura care nu a beneficiat de acest aspect
  • Următorul criteriu este numărul de puncte din sezonul regulat. Acolo, ierarhia a fost: Poli Iași, FCU Craiova, Dinamo, FC Botoșani.

FCU Craiova - Hermannstadt, cele mai interesante informații

• Şapte victorii, trei remize şi opt înfrângeri este palmaresul înregistrat de olteni în ediţia curentă pe teren propriu. Aceştia au marcat cel puţin un gol în 17 dintre cele 18 partide jucate acasă.
  • 12 aprilie 2024, UTA Arad-FC Hermannstadt 1-3 a fost singurul succes reuşit de sibieni în precedentele 17 deplasări din Superligă, interval în care, din postura de vizitatori, au terminat de şapte ori la egalitate şi au pierdut nouă jocuri.
  • FCU Craiova 1948 şi FC Hermannstadt s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori: de două ori s-au impus ardelenii, iar alte trei meciuri s-au terminat la egalitate.
  • Prima confruntare s-a consemnat pe 22 octombrie 2022, FCU 1948-FC Hermannstadt 1-1.
  • Cea mai recentă dispută din Superligă a avut loc pe 23 februarie 2024, FC Hermannstadt-FCU 1948 1-0, gol marcat de Ruben Valente (minutul 88).
  • La nivelul băncilor tehnice, Eugen Trică şi Marius Măldărăşanu se vor duela în premieră pe prima scenă.
  • Mediile de vârstă: FC U Craiova 1948 - 24 ani şi opt luni; FC Hermannstadt - 26 ani şi patru luni.

Conferința de presă a antrenorului Eugen Trică înaintea partidei cu Hermannstadt