INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

Răzvan Lucescu, victorie mare în derby » Cum arată lupta la titlu cu două etape înainte de final

Răzvan Lucescu

Articol de - Publicat duminica, 12 mai 2024 22:44 / Actualizat luni, 13 mai 2024 00:20

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (55 de ani), a câștigat derby-ul cu Olympiakos cu scorul de 2-0 și s-a apropiat la doar un punct în spatele liderului AEK Atena.

PAOK venea după victoria cu AEK din etapa trecută, când elevii lui Răzvan Lucescu au întors scorul de la 1-2 în minutele 81 și 90.

Final în play-out » Poli Iași s-a salvat, Dinamo și Botoșani merg la baraj, Voluntari și FCU Craiova au picat în Liga 2!
PLAY-OUT

PAOK s-a apropiat la un punct de AEK și speră la o minune pentru a câștiga campionatul

Taison a deschis scorul pentru PAOK în minutul 26 cu un șut fantastic din prima, după pasa excelentă a lui Zivkovic. Același Zivkovic a dublat avantajul în minutul 65, după ce a rămas singur cu portarul datorită pasei bune livrată de către Konstantelias.

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu s-a apropiat astfel la un punct de AEK Atena cu două etape înainte de final. AEK are în acest moment 75 de puncte, în timp ce PAOK are 74.

PAOK va juca acasă cu Panathinaikos pe 15 mai, iar pe 19 mai, în ultima etapă, PAOK va juca în deplasare cu rivala locală, Aris.

AEK va juca în etapa următoare în deplasare cu adversara de astăzi a lui PAOK, Olympiakos, iar în ultima etapă va găzdui meciul cu ocupanta locului 6, Lamia.

Răzvan Lucescu: „Olympiakos vine după calificarea din finala Conference League, era logic să fie euforici”

„Toți jucătorii au fost concentrați, au fost responsabili și au arătat personalitate. Olympiakos vine după calificarea din finala Conference League, un moment istoric pentru ei, era logic să fie euforici.

Toți jucătorii noștri și-au făcut datoria cum trebuie, la fel ca în meciul precedent, au luptat cu determinare și au reușit victoria. Nu vreau să vorbesc despre următoarele meciuri, o să le pregătim foarte bine”, a declarat Răzvan Lucescu, potrivit Sportal.gr.

VIDEO. Mircea Lucescu a asistat la partida dintre Club Brugge și PAOK, din Conference League: „Răzvan a avut ghinion, a primit gol în primele minute”

Denis Drăguș, „dublă” pentru Gaziantep, care a ieșit din zona retrogradării + Alexandru Maxim, „hattrick” de pase decisive