FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA

FOTO ŞI VIDEO Steaua - Celtic 1-2 » Roş-albaştrii au pierdut primul meci din 2013

Articol de GSP - Publicat marti, 15 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat marti, 15 ianuarie 2013 22:24

Steaua a pierdut primul amical din această iarnă, scor 1-2. Adversara roş-albaştrilor a fost campioana Scoţiei, Celtic Glasgow.

Laurenţiu Reghecampf a început partida cu prima echipă, iar pe postul de fundaş dreapta a fost folosit Andrei Prepeliţă, care nu a făcut un joc deloc rău.

Roş-albaştrii au arătat un joc solid în prima repriză, cînd chiar au reuşit să înscrie o dată, prin Stefan Nikolici în minutul 13. Elevii lui Laurenţiu Reghecampf au mai avut cîteva ocazii de a marca, însă nu au reuşit să concretizeze nici una.

A doua repriză a aparţinut scoţienilor, care au întors rezultatul în doar 4 minute, prin golurile reuşite de Samaras (51) şi Bambara (55). Următorul meci al Stelei va fi vineri, de la 20:30 împotriva celor de la FC Basel.

VEZI VIDEO CU REZUMATUL PARTIDEI!

***

min. 90+3: FINAL DE MECI! Steaua - Celtic 1-2

min. 79: Roşu intră în locul lui Rusescu

min. 75: A ieşit Chiricheş, a intrat Doru Bratu!

min. 70: Rusescu pasează foarte bine la Rocha care a scăpat singur cu Zaluska, însă nu l-a putut învinge pe goalkeeperul celor de la Celtic.

min. 68: Pintilii iese, intră Filip

min. 64: Mihai Costea a intrat în locul lui Adi Popa

min. 60: Iese Prepeliţă, intră Pîrvulescu

min. 59: Centrare a lui Latovlevici deviată, mingea a fost foarte aproape de a ajunge în plasa porţii scoţienilor, dar Zaluska intervine incredibil

min. 55: GOL CELTIC! Bangura înscrie cu capul şi îi aduce pe scoţieni în avantaj

min. 52: Gardoş a intrat în locul lui Szukala. Tănase a intrat în locul lui Chipciu

min. 51: GOL CELTIC! Samaras înscrie de pe linia porţii.

min. 48: La Celtic a intrat Samaras în locul lui Watt

min. 48: Nikolici a ieşit, a intrat Rocha

min. 47: Şut al lui Rusescu de la mare distanţă, mingea trece puţin pe lîngă poartă.

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45: Final de repriză! Steaua conduce Celtic, scor 1-0. Golul roş-albaştrilor a fost înscris de Stefan Nikolici!

min. 38: Şut violent al lui Adi Popa care zguduie bara transversală

min. 35: Steaua a trecut la cîrma partidei. Sînt momente în care roş-albaştrii îşi presează adversara în propriul careu.

min. 30: De minute bune cele două echipe nu s-au mai apropiat serios de poarta adversă deşi ritmul meciului este foarte bun

min. 25: Steaua se descurcă foarte bine în acest prim meci din 2013, mai ales pentru că întîlneşte un adversar care este calificat în primăvara UEFA Champions League

min. 19: Hooper trimite un şut de la mare distanţă, mingea îl loveşte pe Chiricheş şi trece peste poartă.

min. 15: Chipciu trece de un adversar, pasează în faţa porţii, dar nici Rusescu şi nici Nikolici nu au apărut pentru a înscrie

min. 13: GOOL STEAUA! Adi Popa îi pasează foarte bine lui Nikolici, care şutează la colţul scurt şi îl învinge pe Zaluska. (VIDEO)

min. 9: Wilson primeşte cartonaş galben pentru că a lovit mingea înainte ca arbitrul să fluiere

min. 6: Şut al lui Rusescu din unghi, mingea trece mult pe lîngă poartă.

min. 5: Hooper trimite un şut din afara careului, dar Szukala deviază şi Stanca reţine fără probleme.

min. 1: Tătăruşanu s-a accidentat înaintea începerii meciului, de aceea Stanca a fost trimis în primul "11". Accidentarea nu este una serioasă.

min.1: A început partida!

***

Echipe de start:

Steaua: Stanca - Prepeliţă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolici

Celtic: Zaluska - Matthews, Rogne, Wilson, Izaguirre - Ledley, Wanyama, McGeouch - Watt, Bangura, Hooper

Adio! Cristi Chivu a ratat titlul cu Inter și și-a dat demisia: „Și cu asta am încheiat”
Stranieri
În Bundesliga a fost nebunie curată la baraj: au revenit de la 0-3! Imagini tari
Avocatul care a salvat FRF de la faliment în procesul cu Mititelu, implicat în scandalul momentului! Acuzat de trafic de influență și spălare de bani

La fel ca Ionel Ganea! Un nou fotbalist de legendă a reacționat dur după ce nu a fost invitat la meciul de adio: „Eu am construit această Generație de Aur! ”

O imagine postată de Jose Mourinho din vestiarul Arenei Naționale a devenit virală în Italia: „Unicul pe care îl iubesc”