FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CS TUNARI - CSU CRAIOVA

Universitatea Craiova, fără 4 jucători de bază la meciul cu CS Tunari + Nume surprinzător în atacul oltenilor

CSU Craiova, fără 4 jucători importanți la meciul cu CS Tunari, din Cupa României. Foto: Facebook @ Universitatea Craiova

Articol de , - Publicat miercuri, 27 septembrie 2023 12:40 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 12:41

Antrenorul celor de la CS Universitatea Craiova, Corneliu Papură (50 de ani) nu se baza la meciul cu CS Tunari, din prima fază a grupelor Cupei României Betano, pe mai mulți jucători de bază, printre care Andrei Ivan (26 de ani), Alexandru Mitriță (28), Nicușor Bancu (31) și Marian Danciu (21).

• CS Tunari - CS Universitatea Craiova se dispută miercuri, 27 septembrie, de la ora 16:15. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și televiată pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1

CS Universitatea Craiova joacă primul meci din noua ediție a Cupei României Betano aproape de București, în deplasare cu divizionara secundă CS Tunari. Oltenii se vor baza însă pe o garnitură de start în care se vor regăsi fotbaliști care nu prea au bifat minute în tricoul primei echipe în acest sezon.

Cum prezintă FC Botoșani afișul meciului cu Rapid: „Știu că așa se bucură albanezii și kosovarii, dar eu i-am promis ceva surorii mele”
FC BOTOȘANI

Din informațiile Gazetei Sporturilor, printre fotbaliștii de bază care nu au făcut deplasarea pentru meciul de la Tunari se numără Andrei Ivan, Alexandru Mitriță, Nicușor Bancu și Marian Danciu.

CSU Craiova, fără Andrei Ivan, Alexandru Mitriță, Nicușor Bancu și Marian Danciu la meciul cu CS Tunari, din Cupa României Betano

Andrei Ivan nu va juca în meciul contra celor de la CS Tunari din cauza unei suspendări. Acesta a fost eliminat în ultimul meci de campionat al CS Universității Craiova, 1-1 în deplasare cu U Cluj, în runda cu numărul 10 din Superliga.

În ceea ce îi privește pe Alexandru Mitriță, Nicușor Bancu și Marian Danciu, staff-ul oltenilor a decis ca aceștia să fie menajați și ei nu au mers alături de restul echipei la Tunari

Despre aceste absențe au scris și cei de la Fanatik.

Atanas Trică, titular în atacul lui CSU Craiova în meciul cu CS Tunari

Gazeta Sporturilor a aflat că în atac va fi titular Atanas Trică (19 ani), vârf care a revenit în vară la CS Universitatea Craiova, după ce fusese împrumutat un sezon la CSA Steaua București.

Atanas Trică

El a bifat minute în două partide ale echipei mari a juveților în acest sezon: 45 de minute în victoria cu Dinamo, 2-0, din prima rundă a Superligii, și 14 în remiza cu Oțelul Galați, scor 0-0, în etapa secundă. A evoluat în rest la echipa secundă a craiovenilor.

Sursele GSP mai spun că un alt jucător care va evolua cu CS Tunari va fi fundașul dreapta Florin Borța (24 de ani), fotbalist împrumutat în stagiunea precedentă la Petrolul Ploiești.

Florin Borța. Foto: Imago

La fel ca Atanas Trică, nici Florin Borța nu a jucat foarte mult în acest sezon. A bifat 62 de minute în meciul cu Dinamo și 45 în partida cu Oțelul Galați, ambele din campionat. În rest, a fost fie rezervă neutilizată, fie nu a fost inclus în lotul primei echipe.

VIDEO. Golul marcat de Darius Olaru în FCSB - CSU Craiova 3-0