FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FORESTA SUCEAVA - STEAUA 1-2

FOTO și VIDEO Steaua, ultima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei României » Meci intens în Moldova

Articol de GSP - Publicat joi, 27 octombrie 2016 16:36

Steaua s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce a trecut cu scorul de 2-1 de Foresta Suceava, echipă din Liga a doua.

FINAL » Foresta Suceava - Steaua 1-2
A marcat:
Matei '18/Ovidiu Popescu '9, Aganovici '47 - VIDEO
liveTEXT

Steliștii au deschis scorul la prima acțiune periculoasă de atac, în minutul 9, după o pătrundere frumoasă a lui Ovidiu Popescu. Acesta l-a învins pe portarul sucevenilor cu un șut puternic expediat din interiorul careului.

Foresta a revenit și a egalat doar opt minute mai târziu, grație unui șut spectaculos al lui Matei. Mijlocașul a preluat mingea la marginea careului și a trimis imparabil în poarta apărată de Florin Niță.

Ovidiu Popescu a mai înscris o dată, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid, la o fază contestată de steliști (detalii AICI).

Golul victoriei pentru trupa antrenată de Reghecampf a fost marcat de Aganovici, după o pătrundere a lui Enache.

Foresta ar fi putut trimite meciul în prelungiri, la ocazia imensă a lui Căinari din ultimele minute, dar acesta nu a putut trimite în poartă din doar câțiva metri.

Echipele de start:
Steaua: Niță - Ov.Popescu, Mitrea, Toșca, Dan Popescu - Aganovici, Muniru ('77), Achim - Enache, Tudorie (Dennis Man '52), Chitoșcă (Enceanu '64)
Foresta Suceava: Hîntășcu - Bălan, Lung, Mutu, Semeghin - Dumitru, Drugă, Stănescu - Rusu, Matei, Căinari

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”