FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CSU CRAIOVA - FC VOLUNTARI 0-1

VIDEO Claudiu Niculescu a răzbunat-o pe Dinamo » FC Voluntari câștigă la Craiova, 1-0, în turul semifinalelor Cupei

Articol de GSP - Publicat joi, 27 aprilie 2017 17:19

FC Voluntari a reușit o surpriză imensă, impunându-se pe terenul lui CSU Craiova, scor 1-0, în manșa tur a semifinalelor Cupei României.

Oltenii au făcut un meci slab în fața propriilor suporteri, iar în prima repriză nu și-au creat nici măcar o ocazie importantă la poarta lui Balauru.

Repriza secundă a fost mai animată, ambele echipe având câteva ocazii de a înscrie.

Au făcut-o însă ilfovenii, care au dat lovitura în minutul 89, atunci când Laurențiu Marinescu a transformat cu mult calm penalty-ul obținut de Gabriel Deac.

Dinamovistul Claudiu Niculescu, instalat recent pe banca lui FC Voluntari, e foarte aproape de a-și duce echipa în prima finală din istorie, în același timp răzbunând-o pe Dinamo pentru egalul dramatic de săptămâna trecută din play-off.

FINAL » CSU Craiova - FC Voluntari 0-1
A marcat: L. Marinescu '89 p.
TEXT / VIDEO

Echipele de start:

CSU Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelici, Barthe Briceag - Gustavo, Screciu, Bancu - Jazvici, Măzărache, A. Ivan
Rezerve: Mingote, A. Dumitraș, R. Birzan, R. Petre, A. Manea, A. Popescu, Fajici
Antrenor:
Gheorghe Mulțescu

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Spahija, L. Cazan, Acsinte - C. Lazăr, L. Marinescu - Căpățână, Cernat, Popadiuc - Ad. Bălan
Rezerve: Bornescu, Filipov, Tăbăcariu, G. Deac, P. Ivanovici, M. Voduț
Antrenor:
Claudiu Niculescu

În celălalt meci din turul semifinalelor Cupei, Astra Giurgiu a învins-o categoric pe ACS Poli Timișoara, scor 4-1 (DETALII AICI)