FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FARUL CONSTANŢA, AZI, GSP TV, ORA 19:00

1.000?

Articol de - Publicat duminica, 05 octombrie 2008 00:00

Dinamo a strîns pînă acum 999 de succese în 1.787 de partide disputate în cei 60 de ani de existenţă


Oficialii dinamovişti plănuiau săptămîna trecută să celebreze cu mare fast partida cu Farul, cu focuri de artificii, dar şi să-i răsplătească pe jucători cu cîte 5.000 de dolari. Pentru că în această seară, contra constănţenilor, de la ora 19:00, în direct pe GSP TV, elevii lui Mircea Rednic pot intra în istorie. Un succes i-ar aduce lui Dinamo victoria cu numărul 1.000 în campionatul intern!

Toate planurile de sărbătoare s-au năruit însă după ratarea calificării în grupele Cupei UEFA, contra lui NEC Nijmegen. "Ce să celebrăm? O victorie mică să mai îndulcim amarul eşecurilor mari? Nu e cazul să ne păcălim singuri", spun şefii. :(

Colegi la borna 500, azi rivali
În 1984, cînd "cîinii" au bifat victoria 500 în campionat, la 3-0 cu CS Tîrgovişte, Mircea Rednic şi Ion Marin, antrenorii care se vor înfrunta diseară, erau colegi în alb şi roşu. "Ştiu că Dinamo vrea să celebreze victoria cu numărul 1.000, dar şi noi dorim măcar un punct. Farul vine la Bucureşti ca să pună probleme. Conjunctura ne este favorabilă după eliminarea lui Dinamo din UEFA. La ei e nervozitate, supărare, deci e bine pentru noi", a zis Ion Marin.


"În 1984, la victoria cu numărul 500, n-am sărbătorit în mod deosebit. Singurul lucru de care ne-am bucurat a fost că, dacă dădeam trei goluri, luam 1.200 de lei primă!"
Gheorghe Mulţescu, fost mijlocaş Dinamo

"Lui Dinamo nu i-a mai rămas decît campionatul după eliminarea din Europa. Ar face bine s-o bată pe Farul şi pentru a bifa victoria 1.000, dar şi pentru a avea şanse la titlu"

Costel Orac, fost atacant Dinamo

1.011 VICTORII în prima ligă are Steaua, din 1.817 meciuri jucate, echipa din Ghencea fiind singura, pînă acum, care are peste 1.000 de succese în campionatul intern

29 DE PARTIDE a cîştigat Dinamo în faţa Farului, din cele 41 de meciuri disputate pe teren propriu. "Cîinii" au mai remizat de 9 ori şi au pierdut de doar 3 ori

52 DE VICTORII au "cîinii" în faţa lui FC Argeş, fiind echipa pe care Dinamo a învins-o de cele mai multe ori

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (11)
 •  05 Octombrie 2008, 12:11

sunt dinamovist,dar palmaresul este slab(adica din 1787,doar 999 victorii),asta inseamna 788 de meciuri in care ori au pierdut,ori au facut egal.iar acest palmares era mult mai slab,dak inainte de 89 ,atat steaua,cat si dinamo,castigau meciurile doar intrand pe teren.eu zic k palmaresul unei echipe,ar trebui sa inceapa din 2005 ,cam de cand nu se mai fac blaturi

 •  05 Octombrie 2008, 11:59

miau-miau-miau!!!!

 •  05 Octombrie 2008, 11:23

...adica d.i.n.am.u.is.tii

Vezi toate comentariile (11)
Comentează