FOTBAL  »  Superliga  »  EXCLUSIV GSP

"1. Dinamo, 2. CFR Cluj, 3. Timişoara"

Articol de - Publicat luni, 25 ianuarie 2010 00:00

Aşa vede Cristi Borcea podiumul de la finele campionatului. Şeful roş-albilor a vorbit în premieră pe acest an despre echipă, şanse la titlu, bani şi speranţe

Cristi Borcea şi-a promis ca în 2010 să fie mai scump la vorbă, de aceea pînă acum n-a apărut decît o dată sau de două ori cu declaraţii. Visează din nou la grupele Champions League, n-are cum să renunţe la această speranţă, dar este mai moderat în declaraţii decît în anii anteriori. Pierderea campionatului în favoarea Urziceniului şi turul nefast din toamnă i-au tăiat tot elanul. În primul interviu pe 2010 este mai cumpătat, dar păstrează încă tupeul războinic pe care vrea să-l vadă şi în dinamoviştii de pe teren.

- Domnule Borcea, cum se vede returul de pe locul 8?
- Eu nu m-am obişnuit cu această poziţie, nici n-am cum! Parcă în 1994, pe la începuturile mele la Dinamo, era echipa tot pe locul 8. Am avut şi multe accidentări, 10-12 puncte ne-au fost răpite de arbitri, a fost o conjunctură nefavorabilă, chiar aş zice blestemată. Locul 8 nu e pentru Dinamo, asta e clar! Chiar şi cu dezavantajele arbitrilor trebuia să fim primii.

- Nu-s prea multe 7 echipe de depăşit, cînd Dinamo se împiedică de formaţiile mici din Liga 1?
- Dinamo mai crede în titlu. Avem cel mai bun lot. Pe lîngă cei care erau deja, au mai sosit «China» Mărgăritescu, Daminuţă, băieţii de la Astra, plus că Bratu e refăcut sută la sută. Contează enorm primele 5 etape ale returului. Se joacă o carte mare, fiindcă întîlnim Craiova şi Steaua, ambele acasă, şi pe CFR Cluj, în deplasare. Dacă batem tot, sîntem principala favorită la cîştigarea titlului!

Primele 5 runde ale returului:
Etapa a 18-a    Dinamo - U Craiova (20 februarie)
Etapa a 19-a    Internaţional Curtea de Argeş - Dinamo (27 februarie)
Etapa a 20-a    Dinamo - Ceahlăul (6 martie)
Etapa a 21-a    CFR Cluj - Dinamo (13 martie)
Etapa a 22-a    Dinamo - Steaua (17 martie)

Clasament Liga 1
1. CFR Cluj  34 p
2. Unirea Urziceni 34 p
3. Steaua 34 p
4. Poli Timişoara 31 p
5. Rapid 31 p
6. FC Vaslui 30 p
7. FC Braşov 27 p
8. Dinamo 27 p


"Lotul e supercomplet"

- Dar mai rămîn şi echipele mici şi alte 12 etape de jucat.
- V-am zis, dacă batem tot în primele 5 runde, sîntem principala favorită la campionat.

- Cum va arăta podiumul la final?
- 1. Dinamo, 2. CFR Cluj, 3. Timişoara.

- Nu vă enervează cînd auziţi jucători care zic că vor să plece de la Dinamo?
- (se enervează) Unii cred că mai sîntem acum 2-3 ani cînd erau bani din belşug şi n-aveam ce face cu ei. Gata, s-a terminat cu distracţia! Trebuie să pună umărul să fie performanţă, că doar rezultatele mai aduc bani în ziua de azi.

- Dinamo nu a produs nici o surpriză pe piaţa transferurilor, precum în anii trecuţi. Pregătiţi ceva?
- Lotul e supercomplet. Ce mai vreţi?! E cel mai bun din ţară! E bătaie, trei pe un loc.

"Nu mai ne părăseşte nimeni, în principiu"

- Nu mai sînt bani pentru achiziţii?
- Salariile sînt toate la zi. Stăm cel mai bine din România la acest capitol.

- Vă e milă de jucători văzînd antrenamentele dure de la munte?
- Nu. Lor le este milă de mine cînd nu găsesc bani să achit totul la timp? Fiecare trebuie să-şi facă treaba.

- Cine mai pleacă din Ştefan cel Mare?
- Nimeni. În principiu. Totul depinde, în viaţa unui club, de oferte, dar nici un fotbalist important nu va mai părăsi echipa.

Neţoiu şi portiţa


- L-aţi susţinut pe Ţălnar. Cum v-a «cucerit»?
- Am încredere în el. Simplu, fără cuvinte prea mari.

- Poate să fie Dinamo campioană cu Ţălnar antrenor?
- Da.

- Ce se va schimba la echipă anul aceasta pentru a nu se repeta dezamăgirile din 2009?
- Nu vor mai fi timp şi bunăvoinţă pentru distracţiile nocturne.

- Care sînt relaţiile cu ceilalţi acţionari şi de ce n-a mai revenit Gigi Neţoiu la club?
- Relaţiile sînt foarte bune. Cît despre Neţoiu, rămînem în discuţii. Cînd se va găsi o portiţă ca el să revină în rîndul investitorilor alături de alţi oameni de afaceri, vom rezolva această chestiune.

L-ar vrea pe Cadu, de la rivali

- Ce jucător dinamovist va face furori în primăvară?
- Marius Alexe.

- Cine va fi golgeterul României?
- Marius Niculae.

- Dacă aţi putea lua orice jucător din Liga 1 în acest moment, pe cine aţi alege?
- (se gîndeşte preţ de cîteva secunde) Hmmm. Pe Cadu de la CFR Cluj. Doar atît.

- În vară spuneaţi că urîţi fotbalul. Eraţi terminat după pierderea titlului. Acum cum mai vedeţi fotbalul?
- În continuare fotbalul îmi produce dezamăgiri pe bandă rulantă.


Cristi Borcea, preşedinte executiv Dinamo
"Cu excepţia lui Tamaş, n-am vîndut pe nimeni. Avem, în linii mari, acelaşi lot de 3 ani. Omogenitate există, mai trebuie şi mai multă muncă şi şansă"

"Dinamo n-are cum să renunţe la titlu şi să lupte doar pentru Cupa României. Nimeni de la club n-are voie să gîndească aşa!"

"Este vital ca suporterii adevăraţi să revină lîngă echipă. Le cer să-i susţină pe jucători"


Florentin Petre, mijlocaş ŢSKA Sofia
"Jucătorii lui Dinamo, ăştia mai mici, de 18-19-20 de ani, au un tupeu fantastic, ieşit din comun. Nu trebuie să care ghetele, dar măcar să aibă respect! De aceea a ajuns Dinamo unde e acum"

Borcea despre două probleme importante ale fotbalului românesc

Conflictul Mutu - Lucescu junior
"Nu vreau să intru în detalii, dar fără Mutu n-avem nici o şansă de calificare la Campionatul European din 2012"

Trebuie sau nu să continue Mircea Sandu ca preşedinte al FRF
"Mircea Sandu a demonstrat că merită să meargă mai departe, e unul dintre cei mai buni şefi de federaţie din fotbalul european"

"Nici Mourinho nu ia titlul cu «cîinii»!"
Ioan Andone a trimis săgeţi către Dinamo, cu care n-a ajuns la un acord în urmă cu 10 zile. Actualul tehnician al lui ŢSKA Sofia a declarat ieri la GSP TV: "Nici Mourinho, dacă îl aduci la Dinamo, tot nu ia campionatul! N-am muncit atîţia ani ca să nu analizez bine o ofertă. N-a fost chestie de bani, am cerut nişte lucruri, dar eram convins că nu se vor îndeplini. Doream o schimbare, era o mare provocare să cîştigi campionatul de pe locul 8. Nu puteam să vin şi să termin pe 7! Cu Cristi Borcea am discutat şi-am văzut că nu se poate să am linişte la Dinamo".

Aşa vede Cristi Borcea podiumul de la finele campionatului. Şeful roş-albilor a vorbit în premieră pe acest an despre echipă, şanse la titlu, bani şi speranţe

Cristi Borcea şi-a promis ca în 2010 să fie mai scump la vorbă, de aceea pînă acum n-a apărut decît o dată sau de două ori cu declaraţii. Visează din nou la grupele Champions League, n-are cum să renunţe la această speranţă, dar este mai moderat în declaraţii decît în anii anteriori. Pierderea campionatului în favoarea Urziceniului şi turul nefast din toamnă i-au tăiat tot elanul. În primul interviu pe 2010 este mai cumpătat, dar păstrează încă tupeul războinic pe care vrea să-l vadă şi în dinamoviştii de pe teren.

- Domnule Borcea, cum se vede returul de pe locul 8?
- Eu nu m-am obişnuit cu această poziţie, nici n-am cum! Parcă în 1994, pe la începuturile mele la Dinamo, era echipa tot pe locul 8. Am avut şi multe accidentări, 10-12 puncte ne-au fost răpite de arbitri, a fost o conjunctură nefavorabilă, chiar aş zice blestemată. Locul 8 nu e pentru Dinamo, asta e clar! Chiar şi cu dezavantajele arbitrilor trebuia să fim primii.

- Nu-s prea multe 7 echipe de depăşit, cînd Dinamo se împiedică de formaţiile mici din Liga 1?
- Dinamo mai crede în titlu. Avem cel mai bun lot. Pe lîngă cei care erau deja, au mai sosit «China» Mărgăritescu, Daminuţă, băieţii de la Astra, plus că Bratu e refăcut sută la sută. Contează enorm primele 5 etape ale returului. Se joacă o carte mare, fiindcă întîlnim Craiova şi Steaua, ambele acasă, şi pe CFR Cluj, în deplasare. Dacă batem tot, sîntem principala favorită la cîştigarea titlului!

Primele 5 runde ale returului:
Etapa a 18-a    Dinamo - U Craiova (20 februarie)
Etapa a 19-a    Internaţional Curtea de Argeş - Dinamo (27 februarie)
Etapa a 20-a    Dinamo - Ceahlăul (6 martie)
Etapa a 21-a    CFR Cluj - Dinamo (13 martie)
Etapa a 22-a    Dinamo - Steaua (17 martie)

Clasament Liga 1
1. CFR Cluj  34 p
2. Unirea Urziceni 34 p
3. Steaua 34 p
4. Poli Timişoara 31 p
5. Rapid 31 p
6. FC Vaslui 30 p
7. FC Braşov 27 p
8. Dinamo 27 p

"Lotul e supercomplet"

- Dar mai rămîn şi echipele mici şi alte 12 etape de jucat.
- V-am zis, dacă batem tot în primele 5 runde, sîntem principala favorită la campionat.

- Cum va arăta podiumul la final?
- 1. Dinamo, 2. CFR Cluj, 3. Timişoara.

- Nu vă enervează cînd auziţi jucători care zic că vor să plece de la Dinamo?
- (se enervează) Unii cred că mai sîntem acum 2-3 ani cînd erau bani din belşug şi n-aveam ce face cu ei. Gata, s-a terminat cu distracţia! Trebuie să pună umărul să fie performanţă, că doar rezultatele mai aduc bani în ziua de azi.

- Dinamo nu a produs nici o surpriză pe piaţa transferurilor, precum în anii trecuţi. Pregătiţi ceva?
- Lotul e supercomplet. Ce mai vreţi?! E cel mai bun din ţară! E bătaie, trei pe un loc.

"Nu mai ne părăseşte nimeni, în principiu"

- Nu mai sînt bani pentru achiziţii?
- Salariile sînt toate la zi. Stăm cel mai bine din România la acest capitol.

- Vă e milă de jucători văzînd antrenamentele dure de la munte?
- Nu. Lor le este milă de mine cînd nu găsesc bani să achit totul la timp? Fiecare trebuie să-şi facă treaba.

- Cine mai pleacă din Ştefan cel Mare?
- Nimeni. În principiu. Totul depinde, în viaţa unui club, de oferte, dar nici un fotbalist important nu va mai părăsi echipa.

Neţoiu şi portiţa

- L-aţi susţinut pe Ţălnar. Cum v-a «cucerit»?
- Am încredere în el. Simplu, fără cuvinte prea mari.

- Poate să fie Dinamo campioană cu Ţălnar antrenor?
- Da.

- Ce se va schimba la echipă anul aceasta pentru a nu se repeta dezamăgirile din 2009?
- Nu vor mai fi timp şi bunăvoinţă pentru distracţiile nocturne.

- Care sînt relaţiile cu ceilalţi acţionari şi de ce n-a mai revenit Gigi Neţoiu la club?
- Relaţiile sînt foarte bune. Cît despre Neţoiu, rămînem în discuţii. Cînd se va găsi o portiţă ca el să revină în rîndul investitorilor alături de alţi oameni de afaceri, vom rezolva această chestiune.

L-ar vrea pe Cadu, de la rivali

- Ce jucător dinamovist va face furori în primăvară?
- Marius Alexe.

- Cine va fi golgeterul României?
- Marius Niculae.

- Dacă aţi putea lua orice jucător din Liga 1 în acest moment, pe cine aţi alege?
- (se gîndeşte preţ de cîteva secunde) Hmmm. Pe Cadu de la CFR Cluj. Doar atît.

- În vară spuneaţi că urîţi fotbalul. Eraţi terminat după pierderea titlului. Acum cum mai vedeţi fotbalul?
- În continuare fotbalul îmi produce dezamăgiri pe bandă rulantă.

Cristi Borcea, preşedinte executiv Dinamo
"Cu excepţia lui Tamaş, n-am vîndut pe nimeni. Avem, în linii mari, acelaşi lot de 3 ani. Omogenitate există, mai trebuie şi mai multă muncă şi şansă"

"Dinamo n-are cum să renunţe la titlu şi să lupte doar pentru Cupa României. Nimeni de la club n-are voie să gîndească aşa!"

"Este vital ca suporterii adevăraţi să revină lîngă echipă. Le cer să-i susţină pe jucători"

Florentin Petre, mijlocaş ŢSKA Sofia
"Jucătorii lui Dinamo, ăştia mai mici, de 18-19-20 de ani, au un tupeu fantastic, ieşit din comun. Nu trebuie să care ghetele, dar măcar să aibă respect! De aceea a ajuns Dinamo unde e acum"

Borcea despre două probleme importante ale fotbalului românesc

Conflictul Mutu - Lucescu junior
"Nu vreau să intru în detalii, dar fără Mutu n-avem nici o şansă de calificare la Campionatul European din 2012"

Trebuie sau nu să continue Mircea Sandu ca preşedinte al FRF
"Mircea Sandu a demonstrat că merită să meargă mai departe, e unul dintre cei mai buni şefi de federaţie din fotbalul european"

"Nici Mourinho nu ia titlul cu «cîinii»!"
Ioan Andone a trimis săgeţi către Dinamo, cu care n-a ajuns la un acord în urmă cu 10 zile. Actualul tehnician al lui ŢSKA Sofia a declarat ieri la GSP TV: "Nici Mourinho, dacă îl aduci la Dinamo, tot nu ia campionatul! N-am muncit atîţia ani ca să nu analizez bine o ofertă. N-a fost chestie de bani, am cerut nişte lucruri, dar eram convins că nu se vor îndeplini. Doream o schimbare, era o mare provocare să cîştigi campionatul de pe locul 8. Nu puteam să vin şi să termin pe 7! Cu Cristi Borcea am discutat şi-am văzut că nu se poate să am linişte la Dinamo".

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”


Comentarii (32)
florinch
florinch  •  26 Ianuarie 2010, 11:55

Intr-adevar arbitrii ne-au furat cel putin 8 puncte (cu care eram lejer pe primul loc).Sper ca in acest retur fluierasii sa-si vada de treaba si sa arbitreze corect.In alta ordine de idei vad ca sunt foarte multi stelisti care ciesc articole despre Dinamo,lucru care mi se pare normal avand in vedere comportamentul lui "Jiji".Va asteptam si pe stadion baieti deoarece la voi nu mai sunteti primiti.

 •  25 Ianuarie 2010, 20:46

borcea traieste in alta lume, una paralela cu realitatea. omul este rau de tot cu capul.

nino86
nino86  •  25 Ianuarie 2010, 20:28

VISE TATA , VISE

Vezi toate comentariile (32)
Comentează
Close