FOTBAL  »  Superliga  »  LPF

168 milioane euro pe 5 ani! Gino a vîndut drepturile TV către o firmă din UE ”fără nume” » Vom avea sistem pay-per-view?

Liga a reușit să vîndă drepturile TV în aceleași condiții financiare, deși din Liga 1 au dispărut în ultimii ani cluburi de tradiție precum Rapid, U Craiova sau FC Argeș +2   FOTO
Liga a reușit să vîndă drepturile TV în aceleași condiții financiare, deși din Liga 1 au dispărut în ultimii ani cluburi de tradiție precum Rapid, U Craiova sau FC Argeș

Articol de - Publicat miercuri, 05 martie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 05 martie 2014 00:12

Iorgulescu a înscris primul gol ca preşedinte al Ligii. La 4 luni de cînd l-a învins pe Dragomir, boss-ul LPF a anunţat ieri, prin intermediul site-ului oficial al forului, că a vîndut drepturile TV pe următoarele 5 sezoane către o firmă din Uniunea Europeană. Nu se precizează nici un nume, deşi Gino a făcut poze cu reprezentanta companiei.

În urma parteneriatului, se anunţă că " LPF va încasa în următoarele cinci sezoane competiţionale, în mod necondiţionat, o sumă anuală netă egală cu valoarea sumelor anuale încasate din cedarea drepturilor de difuzare primite de LPF în sezoanele competiţionale 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014".

Adică 33,6 milioane de euro cu TVA inclus, pe sezon, cît plătesc acum televiziunile ce deţin drepturile Ligii 1: RCS&RDS, Romtelecom şi Antena 1.

Bonusuri: un milion + 20%

La această sumă se va adăuga suma de un milion de euro net, anual, în situaţia în care LPF va organiza Cupa Ligii, precum şi un procent de 20% din veniturile nete din publicitate realizate de posturile TV cu ocazia transmiterii, în direct, a jocurilor din campionat.

Conform fanatik.ro, firma ce-a achiziţionat drepturile TV ar fi din Olanda şi este aceeaşi căreia Dumitru Dragomir îi propusese cedarea meciurilor din Liga 1. Iar compania ar dori transmiterea partidelor în sistem pay-per-view.

"Prin semnarea parteneriatului, mi-am respectat angajamentele asumate faţă de cluburile din Liga 1 la momentul alegerii mele în funcţia de preşedinte" ( Gino Iorgulescu, preşedinte LPF)

Citește și:

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Superliga
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!
Europa League
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”


Comentarii (60)
dabulean_u
dabulean_u  •  07 Martie 2014, 10:31
Postat de spivak pe 05 Martie 2014, 18:21

Pay-per-view pentru Liga 1? Da, la 1 RON per etapă.

Cred ca ar fi pretul corect!

kdk.19
kdk.19  •  05 Martie 2014, 21:26

Pay -per-view, va fi o catastrofa!,din primul sezon se va alege praful..!

spivak
spivak  •  05 Martie 2014, 18:21

Pay-per-view pentru Liga 1? Da, la 1 RON per etapă.

Vezi toate comentariile (60)
Comentează