FOTBAL  »  Superliga  »  ARBITRI

2013, an negru pentru Colţescu » 10 partide terminate cu scandal în urma deciziilor controversate ale centralului

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 06 octombrie 2013 12:18

Anul 2013 n-a fost unul bun pentru Sebastian Colţescu.

Centralul care a stricat meciul de aseară, Vaslui - Steaua 0-1, a mai avut probleme la alte 9 partide. Deciziile sale din aceste partide au iscat scandaluri.

Meciurile cu probleme:

Sezon 2012/2013
etapa 20, U CLuj-Steaua 0-1
Florin Hidişan, şi-ar fi putut lãsa colegii în inferioritate numericã din minutul 27 al partidei. Acesta încasase un cartonaş galben în minutul 16, pentru o intrare durã asupra lui Bourceanu, iar 10 minute mai tîrziu l-a cãlcat pe gleznã, în zona de la mijlocul terenului, tot pe cãpitanul Stelei. Colţescu a acordat fault pentru oaspeţi, dar nu a mai scos din buzunar cartonaşul.

etapa 21, CFR-Oţelul 0-1, nu a acordat penalty clujenilor la un henţ în careu fãcut de Ljubinkovici

etapa 23, Viitorul-Ceahlaul 2-2, nu a acordat penalty dobrogenilor la un contact dintre Lepmets si Alibec

etapa 26, Rapid-Steaua 1-1 , meci intrerupt; l-a trecut pe Abrudan autogol, desi sutul a fost al lui Bourceanu

Derby-ul a fost presărat cu scandaluri atît pe durata partidei, cît şi după. Colţescu a întrerupt meciul aproximativ 5 minute, după ce suporterii gazdelor au aruncat cu obiecte pe teren. Indeciziile centralului au creat mai multe dispute între jucători în timpul meciului, iar imediat după final, oficialii celor două echipe au fost implicaţi în cîteva incidente.

etapa 34, Petrolul-Mediaş 1-1, a eliminat 6 jucatori, 2 de la Petrolul si 4 de la Gaz in prelungiri, atunci cand a dictat un penalty pentru ploiesteni.

Mulţescu l-a făcut praf pe Colţescu: "Glezna lui Bawab e în pioneze, în rest nu mai contează, că s-a terminat campionatul. Important e că s-a terminat meciul aşa cum trebuia să se termine. E incredibil cum arbitrul a putut să-şi piardă echilibrul. Deocamdată ne numărăm morţii şi răniţii şi mergem mai departe".

Şi Contra l-a atacat pe central: "Meciul a fost stricat de arbitru. Am pierdut două piese foarte importanţe pentru finala Cupei. Nu ştiu de ce am fost eu eliminat. Eu am intrat pe teren ca să nu-mi mai elimine jucători. Ăsta e respectul pe care îl poartă unii arbitri care toată viaţa au stricat meciuri. Oricum, sînt stupefiat de ce am văzut, de acest arbitraj".

Sezon 2013/2014
etapa  4, Ceahlaul-Pandurii 1-0
Brazilianul pandurilor, Eric, era foc şi parã pe arbitrul Colţescu la finalul meciului de la Piatra Neamţ. „Nemulţumirea mea e legatã de Colţescu, atît. Aş putea sã stau toatã ziua şi sã spun tot ce ştiu rãu despre acest om, dar mai bine sã nu iau vreo suspendare de la comisie, cã aşa e de obicei. Mi se pare cã se crede la grãdina zoologicã, cã vorbeşte cu animale, nu ştie sã trateze oamenii cu respect. Numai „du-te bã de aici” şi „bã pleacã, pleacã”, asta e. Dupã aia orice jucãtor îşi doreşte sã facã ce a fãcut Ganea (n.r. a agresat un arbitru), dar apoi ia suspendare pe viaţã, aşa cã mai bine tace din gurã”, a rãbufnit Eric la adresa arbitrului originar din Craiova.

etapa  6, Medias-Steaua 2-2, a refuzat gazdelor un penalty in min 86

etapa  7, Otelul-Astra 0-4, 2 jucatori eliminati de la Otelul

etapa 10, Vaslui-Steaua 0-1, 3 jcatori eliminati de la Vaslui

Îi sabota strategia lui Crăciunescu
Preşedinte CCA în sezonul trecut, Ion Crăciunescu introdusese regula ca arbitrii să fie dezvăluiţi la doar cîteva ore înaintea meciurilor. Sebastian Colţescu se dădea de gol, postînd pe Facebook cu mai bine de 24 de ore înaintea partidei pe care urma s-o arbitreze, poze din oraşul în care avea loc meciul

A purtat noroc Stelei
Ultima înfrîngere a Stelei cu Sebastian Colţescu la centru a fost pe 16 august 2009, Steaua-Urziceni 0-1. Acesta este singurul meci pierdut de bucureşteni cu arbitrul craiovean pe teren în ultimii 6 ani, perioadă în care i-a condus de 16 ori, palmares 11 victorii - 4 remize - o înfrîngere.

18 meciuri a condus Coltescu in 2013 in Liga 1, partide in care a arãtat 20 roşii şi a dictat 6 penalty-uri.