FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

50.000 de euro e o păcăleală! Cât este, de fapt, amenda încasată de Tamaș de la Reghecampf

Tamaș a scăpat ușor, încasând doar 10% din amenda maximă
Tamaș a scăpat ușor, încasând doar 10% din amenda maximă

Articol de - Publicat marti, 01 noiembrie 2016 00:00

5.000 de euro este amenda pe care Laurenţiu Reghecampf a decis să i-o dicteze lui Gabriel Tamaş şi asta după ce fundaşul a absentat nemotivat de la un antrenament.

Gigi Becali a recunoscut că în contractul lui Tamaş există o clauză de 50.000 de euro dacă acesta încalcă regulamentul de ordine interioară al echipei, Reghecampf urmând să decidă suma pe care fundaşul o va plăti pentru ultima escapadă bahică terminată cu scandal în Centrul Vechi din Bucureşti.

Tehnicianul de 41 de ani a discutat cu patronul, cu Mihai Stoica, dar şi cu Tamaş şi-a decis ca acesta să fie amendat cu o sumă mult mai mică decât cea stipulată în contract.

Sursele Gazetei au dezvăluit în exclusivitate că înainte de a se sui în avionul care a adus Steaua la Iaşi, Tamaş a fost informat că i se vor opri din viitorul salariu doar 5.000 de euro!

Iar suma nu reprezintă sancţiunea pentru petrecerea nocturnă la care a participat Gabi, ci doar pentru faptul că a doua zi dimineaţă, mai exact marţi, 25 octombrie, acesta nu s-a prezentat la antrenament, chiar dacă cei din staff au încercat să-l acopere şi să nu dea amploare evenimentului.

Apărat de Reghe în faţa lui Becali

"Gestul pe care Tamaş l-a făcut nu a fost unul OK. Dar v-am mai spus că pe mine nu mă interesează ce fac jucătorii în timpul lor liber. Tamaş, pentru ceea ce a făcut, o să plătească, ştie foarte bine! Ştiam şi faptul că el o să joace foarte bine la Iaşi, pentru că el a făcut asta şi în ultimele partide. Este un jucător constant, un jucător cu experienţă, un jucător de care noi avem foarte multă nevoie în momentul de faţă", a declarat ieri Reghecampf.

Chiar şi fundaşul central de 32 de ani şi-a recunoscut greşeala şi a spus că va plăti amenda pe care cei din club i-au dictat-o: "Cine greşeşte plăteşte! Trebuie să plătesc, nu am ce să fac, voi plăti amenda stabilită de cei din club. M-am obişnuit să apar prin ziare, nu îmi place, dar asta e ţara".

Apărat de colegi...

"Tamaş este un jucător valoros şi acest lucru îl ştie toată lumea. Merită toate aprecierile! Fiecare om face ce vrea cu viaţa lui mai ales atunci când este în timpul liber, eu vorbesc doar despre ce face pe teren. Iar în meciul cu Iaşi a marcat un gol după o execuţie senzaţională. Cred că ăsta e stilul lui", a spus Pintilii imediat după meciul din Copou.

... dar distrus de Becali

"Cum să mai fie iertat Tamaş?! Nu e doar problema cu băutul! Lasă omul să bea cât vrea el, în timpul lui liber. Sunt alte probleme mai grave, pe care nu le ştiţi voi. Păi, dacă nu mai vii nici la antrenamente sau vii când vrei tu? Nu este normal! Trebuie să se înveţe minte, am ascuns, am tăcut şi el a făcut mai mult", a comentat patronul echipei, Gigi Becali, duminică dimineaţă.

"Tamaş este admirabil, are un caracter aşa cum ţi-ai dori să aibă foarte mulţi jucători. Are personalitate, e un jucător de grup, un jucător cu valoare. Eu spun că dacă dai la o parte chestiunile astea de care el nu poate să scape, este admirabil!"
Andrei Vochin, consilierul lui Răzvan Burleanu

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”


Comentarii (10)
ray51
ray51  •  02 Noiembrie 2016, 08:47

Reghe il apara, colegii il apara, Vochin il admira, Gibec ii ingaduie... Am avut un coleg care in momentele sale de parfumare bahica avea solutii la diferite probleme de munca , de grup, de o calitate extraordinara. Era cunoscut si de catre conducere acest fapt. I se ingaduia tacit. Intr-o zi s-au schimbat regulile institutiei. A fost ajutat sa se 'ceara' afara. La cateva luni dupa acest incident a decedat. Gurile rele spun ca l-au vazut in coma alcoolica, cazut, decazut...

bigdeal
bigdeal  •  02 Noiembrie 2016, 01:25
Postat de sange_alb.rosu pe 01 Noiembrie 2016, 21:27

Uite de-aia avem fotbalul pe care il avem. MEntalitatea asta romaneasca o sa ne ingroape si ce a mai ramas din sportul asta. In UK de pilda nici un antrenor nu ar spune vreodata ca "nu ma intereseaza ce fac sportivii mei in timpul liber" dupa ce sportivul a tras a nu stiu cata betie si a facut scandal. De asemenea nici un coleg nu l-ar mai lauda, pentru ca asta ar insemna ca si pentru el e ceva OK sa te imbeti ca porcul si a doua zi sa nu vii la antrenamente. Si nici un oficial al federatiei nu ar declara ca jucatorul in cauza e "admirabil". Si in fine, aflat la a nu stiu cata abatere de acest gen, jucatorul nu ca ar fi amendat cu 10% din suma, dar ar fi dat afara si apoi tarat in tribunale pentru daune de imagine aduse clubului. In UK viata de fotbalist e grea, dar fotbalul e frumos. La noi fotbalul e plictisitor si nespectaculos, dar viata de fotbalist e vesela tare. De aia un fotbalist din UK castiga intr-o saptamana cat o echipa romaneasca intreaga intr-un an.

Ai auzit vreodata de Rooney?

sange_alb.rosu
sange_alb.rosu  •  01 Noiembrie 2016, 21:27

Uite de-aia avem fotbalul pe care il avem. MEntalitatea asta romaneasca o sa ne ingroape si ce a mai ramas din sportul asta. In UK de pilda nici un antrenor nu ar spune vreodata ca "nu ma intereseaza ce fac sportivii mei in timpul liber" dupa ce sportivul a tras a nu stiu cata betie si a facut scandal. De asemenea nici un coleg nu l-ar mai lauda, pentru ca asta ar insemna ca si pentru el e ceva OK sa te imbeti ca porcul si a doua zi sa nu vii la antrenamente. Si nici un oficial al federatiei nu ar declara ca jucatorul in cauza e "admirabil". Si in fine, aflat la a nu stiu cata abatere de acest gen, jucatorul nu ca ar fi amendat cu 10% din suma, dar ar fi dat afara si apoi tarat in tribunale pentru daune de imagine aduse clubului. In UK viata de fotbalist e grea, dar fotbalul e frumos. La noi fotbalul e plictisitor si nespectaculos, dar viata de fotbalist e vesela tare. De aia un fotbalist din UK castiga intr-o saptamana cat o echipa romaneasca intreaga intr-un an.

Vezi toate comentariile (10)
Comentează