FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

500 de oameni au protestat în Ghencea: "Am luat o decizie radicală! Nu mai mergem la nimic" » Becali îi ia în răs la TV: "Dacă au macara, pot lua Steaua"

FOTO: Raed Krishan +27   FOTO
FOTO: Raed Krishan

Articol de - Publicat sambata, 24 octombrie 2015 10:19

Astăzi, Jean Pavel, fostul lider al galeriei steliste, a organizat un miting alături de aproximativ 500 de fani ai Stelei.

Protestul, care a avut loc pe platoul din fața stadionului Ghencea, între poarta 1 și poarta 3, a început la ora 14:00 și s-a terminat la 15:30, deși era programat pînă la ora 16:30. 

Jean Pavel aștepta mai mulți oameni, dar a dat vina pe Becali pentru faptul că fanii au rămas acasă.

"A fost un miting pentru a anunța că ne vom organiza într-o societate ca să putem lua brandul CSA Steaua. Începînd de săptămîna viitoare vom avea și un site.

Mă așteptam să fim mai mulți, dar prin metode comuniste, Becali a reușit să țină lumea acasă. A zis că va fi un miting agresiv și le-a cerut părinților să lase copii acasă. Unii s-au speriat", a declarat fostul lider al galeriei steliste.

Decizie radicală A FANILOR

Timp de o oră și jumătate, fanii prezenți pe platoul din fața stadionului Ghencea au scandat împotriva lui Becali și a generalului Boroi. În total, numărul lor a fost a fost în jurul a 500 de fani.

"Nu mai mergem nici la handbal, nici la hochei. Nu mai facem nici o diferență. Becali și Boroi au același interes.

Sîntem 5 milioane de steliști. Dacă punem 10 euro fiecare, ne luăm echipa înapoi și o putem susține financiar. Vrem să venim aici săptămînal și să fim din ce în ce mai mulți. Să arătăm ce înseamnă Steaua București" Jean Pavel

Niște probleme de logistică au precipiat finalul mitingului. În timpul discursului lui Jean Pavel, boxele aduse nu au mai funcționat, din cauza lipsei de curent. Fostul lider de galerie nu se mai auzea. Problema a fost remediată după ce un fan a adus o portavoce, însă la doar cîteva minute după, evenimentul s-a încheiat.

Becali a rîs de ei

Neimpresionat de acțiunea fanilor, Becali a intrat imediat la televizor a rîs de intenția celor prezenți în Ghencea de a lua Steaua.

"Sînt niște sute de oameni care nu mă iubesc pe mine. Alte 5 milioane mă iubesc pe mine. Nu mă interesează de protestul lor. Mie nu îmi este frică. Lor trebuie să le fie frică.Dacă aveau macara, puteau lua Steaua. Eu le zic să ia macarale, ca să ia Steaua. Ei vor echipa, dar trebuie ca cineva să le-o dea. Dacă vor să o cumpere, să facă o ofertă, nu miting cu macaraua.Ei toți la un loc nu au 100.000 de euro. Nu au bani nici să plătească salariul unui jucător. Cum să ia ei echipa? Eu nu am ce să vorbesc cu ei. Ei sînt teribiliști și poate îi manipulează cineva.Păi cum îți permiți, Becali, să iei campionate după campionate și să duci echipa în Liga Campionilor? Cum adică, Becali, să aduci 200 de milioane de euro din fotbal? Ia să pleci, mă. Cum poți doar tu să ții o echipă și restul nu pot?Nu putem să distrugem un brand național că așa vor 600 de oameni și Jean Pavel. Să strîngă bani și să vină la mine. Nu să facă miting că să plece Becali. Pot să se strîngă și 600 de milioane de suporteri, că nu pleacă Becali. Eu vînd echipa oricui, dar nu vine nimeni. Eu vreau 10 milioane euro, că atît mai am de scos din echipă" Becali la România TV

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”


Comentarii (362)
costacurta
costacurta  •  25 Octombrie 2015, 07:49
Postat de ucluj2011 pe 25 Octombrie 2015, 06:06

Steaua = cancerul fotbalului romînesc. Dacă cineva de la acel club de tristă amintire avea cît de cît onoare și bun simț , trebuia să propună desființarea clubului care nici nu s-ar fi înființat dacă lucrurile mergeau pe făgașul lor normal în țărișoara noastră și Stalin nu punea bocancul pe noi. Unde sînt cei 10.000 de "suporteri" de care spuneați că vor ajunge la miting. Această echipă sa nascut din minciună , propagandă și abuz și își duce ultimele clipe PRIN minciună , propagandă și abuz. steaua DESFIINȚAREA ...

Iesi afara, trage o mare gura de aer, bea un pahar cu apa si ai sa vezi sa iti revii.

ucluj2011
ucluj2011  •  25 Octombrie 2015, 06:06

Steaua = cancerul fotbalului romînesc. Dacă cineva de la acel club de tristă amintire avea cît de cît onoare și bun simț , trebuia să propună desființarea clubului care nici nu s-ar fi înființat dacă lucrurile mergeau pe făgașul lor normal în țărișoara noastră și Stalin nu punea bocancul pe noi. Unde sînt cei 10.000 de "suporteri" de care spuneați că vor ajunge la miting. Această echipă sa nascut din minciună , propagandă și abuz și își duce ultimele clipe PRIN minciună , propagandă și abuz. steaua DESFIINȚAREA ...

talpaiadului
talpaiadului  •  24 Octombrie 2015, 23:47
Postat de luciann pe 24 Octombrie 2015, 21:37

:))))))

N-auzi, joaca in divizia a doua!

Vezi toate comentariile (362)
Comentează