FOTBAL  »  Superliga  »  ALEGERI FRF

7 întrebări evitate de Popescu » Gazeta îi adresează public ”Baciului” un chestionar pe temele sensibile din CV-ul său

Articol de - Publicat marti, 14 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat marti, 14 ianuarie 2014 11:12

Fostul internaţional a evitat de-a lungul anilor să lumineze episoadele controversate din viaţa şi cariera sa. Azi, cînd intră în campania pentru FRF cu un discurs bazat pe onestitate, echilibru şi profesionalism, lumea fotbalului aşteaptă clarificările din partea lui Popescu pe subiectele tulburi.

Au trecut 194 de zile de la lansarea oficială a candidaturii lui Gică Popescu pentru şefia FRF. "Baciul" a ocolit constant abordarea frontală a temelor controversate din viaţa şi cariera sa, aşa cum procedase şi în perioadele anterioare.

Iată de ce Gazeta îi propune azi, la prezentarea echipei şi a programului pentru alegeri, să formuleze răspunsurile punctuale pe subiectele invocate constant de contracandidaţi şi de familia fotbalului pentru a-i pune în discuţie capacitatea de a conduce FRF începînd din 5 martie.

1. În 2000, aţi refuzat să mai participaţi ca jucător la acţiunile "naţionalei" pentru că autorităţile nu v-au facilitat cumpărarea unui hotel în Poiana Braşov? Aţi condiţionat revenirea de achiziţionarea, fără licitaţie, a acestui hotel? Cum aţi reacţiona ca preşedinte FRF dacă un fotbalist-cheie din "naţionala" de azi ar avea o atitudine similară?

2. Aţi întocmit personal cele 5 note informative scrise de mînă din dosarul numărul R225431 aflat în arhiva CNSAS? Aţi semnat un angajament de colaborare cu Securitatea? Apreciaţi că informaţiile din dosarul dumneavoastră au adus atingere vreuneia dintre persoanele la care se făcea referire (colegi şi antrenori)?

3. Intenţionaţi să faceţi publică situaţia completă a afacerilor şi a averii personale, dumneavoastră şi membrii echipei pe care o propuneţi?

4. Care e proiectul sau afacerea pe care aţi întreprins-o după încheierea activităţii de fotbalist şi pe care o puteţi considera un exemplu de reuşită sub managementul dumneavoastră, cîtă vreme în activitatea ca preşedinte FRF managementul este esenţial, nu CV-ul de jucător?

5. Aţi făcut vreo înţelegere, în orice formă, cu Mircea Sandu privind o colaborare pe durata campaniei dumneavoastră şi după eventuala alegere ca şef FRF? Cum veţi trata eventualele clauze de despăgubire existente în contractele unor federali, dacă nu veţi dori să-i păstraţi în federaţie?

6. Consideraţi că aţi prejudiciat statul român prin activitatea dumneavoastră care face subiectul "Dosarului Transferurilor"? Cum justificaţi returnarea celor 400.000 de dolari, reprezentînd impozitele datorate statului, în cazul transferului lui Florin Bratu la Galatasaray?

7. Apreciaţi că o sentinţă definitivă privind condamnarea dumneavoastră în "Dosarul Transferurilor", indiferent de natura ei, ar fi incompatibilă cu funcţia de preşedinte al FRF?

5 martie e data la care vor avea loc alegerile pentru şefia FRF, 6 candidaţi sînt în cursă: Gică Popescu, Răzvan Burleanu, Vasile Avram, Sorin Răducanu, Marcel Puşcaş şi Octavian Popescu

3 ani cu suspendare a fost condamnarea primită de Gică Popescu în 2012, la Curtea de Apel. "Dosarul Transferurilor" a fost retrimis de ÎCCJ la Curtea de Apel şi are termen pe 22 ianuarie

Citește și:
Șocant scandal! Doi fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au snopit în bătaie un tânăr de 19 ani: „Huliganii mi-au nenorocit copilul! Parul cu care l-au lovit e plin de sângele lui”
Liga 3
Șocant scandal! Doi fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au snopit în bătaie un tânăr de 19 ani: „Huliganii mi-au nenorocit copilul! Parul cu care l-au lovit e plin de sângele lui”
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
Tenis
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
FCSB a bătut palma cu echipa din Superliga » Gigi Becali a dezvăluit suma de transfer pentru GSP: „Atât plătim”
Superliga
FCSB a bătut palma cu echipa din Superliga » Gigi Becali a dezvăluit suma de transfer pentru GSP: „Atât plătim”
Darmstadt plătește 300.000 de euro pentru fotbalistul-revelație din Superligă!
Superliga
Darmstadt plătește 300.000 de euro pentru fotbalistul-revelație din Superligă!
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Profit.ro
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (49)
sexilian
sexilian  •  18 Ianuarie 2014, 07:26

pacat de ghetele cu care a jucat

doze
doze  •  14 Ianuarie 2014, 18:09

Statutul Federatiei Romane de Fotbal articolul 34, alineatul 4 - pentru a candida la functia de presedinte al FRF trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii: a) cetatenie romana si b) studii superioare de lunga durata absolvite cu diploma de licenta. Popescu Gheorghe nu indeplineste conditia.

dannicola
dannicola  •  14 Ianuarie 2014, 17:25

Inutil efortul. Daca era curat, nu era propus si promovat in functia de sef la FRF! Nu vedeti cum se comporta? Ca un viitor "vechil". Stie el ce stie, dar vrem sa stim si noi??

Vezi toate comentariile (49)
Comentează