FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

7 jucători către care CFR are datorii au fost acuzaţi de indisciplină » Restanţele devin amenzi!

Gabi Mureşan n-a putut opri declinul fostei campioane. A fost, însă, unul dintre cei mai buni jucători ai Clujului
Gabi Mureşan n-a putut opri declinul fostei campioane. A fost, însă, unul dintre cei mai buni jucători ai Clujului

Articol de GSP - Publicat marti, 31 mai 2011 00:00 / Actualizat marti, 31 mai 2011 11:20

Pe ”lista neagră” se află fotbalişti care pleacă, dar şi Gabi Mureşan, care are un salariu considerat prea mare la Cluj, 250.000 de euro pe sezon


Trecuţi pe lista disponibilizaţilor, Felice Piccolo, Cristi Bud, Emil Dică, Leo Veloso şi Edi Stăncioiu nu şi-au mai încasat salariile de 3 luni. Şansele ca jucătorii să-şi vadă banii sînt infime, conducerea feroviarilor transformînd ieri restanţele financiare în amenzi!
Conducerea clubului clujean a invocat un paragraf din Regulamentul de ordine interioară, şi le-a tăiat jucătorilor 25 la sută din contracte. Cele 25 de procente reprezintă exact cele 3 salarii restante.

Anterior, fotbaliştii au fost înştiinţaţi prin e-mail că trebuie să se prezinte în faţa Consiliului de Administraţie pentru a da explicaţii legate de "acte de indisciplină" săvîrşite în sezonul recent încheiat.

"Papa" bun de plată
În aceeaşi situaţie cu jucătorii de pe lista neagră se află şi Gabi Mureşan, dar şi portarul Nuno Claro. Închizătorul feroviarilor, aflat la naţională, a rămas şocat cînd a aflat de dispoziţia conducerii. "Probabil e act de indisciplină şi că am jucat cu ruptură", s-a fi confesat Mureşan unor prieteni. "Papa din Gruia" a intrat în vizorul oficialilor clujeni din cauza contractului mare, 250.000 de euro pe sezon, dar şi pentru că mijlocaşul, spun colegii, a luat atitudine în vestiar la fiecare decizie considerată abuzivă a conducerii.


S-a închis robinetul
În această vară, CFR Cluj nu mai este echipa care impresiona în campaniile trecute de achiziţii prin sumele importante de bani investite în jucători. Formaţia feroviară a transferat în acest mercato doar jucători liberi de contract: Sougou, Lionn, Ronny, Renan Garcia şi Camora. În anturajul CFR-ului se vehiculează tot mai insistent că patronul Arpad Paszkany ar fi tentat să cedeze pachetul majoritar unui alt acţionar.

Tony schimbă echipa
Fostul jucător al CFR-ului, franco-portughezul Tony, acum la Vitoria Guimaraes, ar putea evolua începînd cu sezonul viitor la Olhanense. Nemulţumit că a evoluat extrem de puţin la Guimaraes, fundaşul dreapta este tentat să dea curs ofertei venite de la ocupanta locului 11 în ediţia precedentă din prima ligă portugheză, unde ar urma să lucreze sub comanda fostului său antrenor de la Estrela Amadora, Dauto Faquira.

Citește și:

Adrian Mititelu, decizie fără precedent după retrogradarea lui FCU: „Libertate” » Ce se întâmplă în următorul sezon la Craiova
Liga 2
Adrian Mititelu, decizie fără precedent după retrogradarea lui FCU: „Libertate” » Ce se întâmplă în următorul sezon la Craiova
România - Bulgaria, toți ochii pe națională înainte de EURO 2024! Cum arată primul 11 gândit de Edi Iordănescu
Nationala
România - Bulgaria, toți ochii pe națională înainte de EURO 2024! Cum arată primul 11 gândit de Edi Iordănescu
A tunat și fulgerat: „Ianis Hagi e doar frumușel, Pușcaș aleargă zăpăuc, iar Stanciu e la final de carieră. Ar fi o mare prostie să nu joace Coman titular”
Nationala
A tunat și fulgerat: „Ianis Hagi e doar frumușel, Pușcaș aleargă zăpăuc, iar Stanciu e la final de carieră. Ar fi o mare prostie să nu joace Coman titular”

După 5 ani în Canada, Leonard Doroftei anunță întoarcerea definitivă în țară: „În România a fost doar vina mea, nu am știut exact ce vreau”

„Am fost amenințată cu bătaia, ABUZATĂ și DOPATĂ fără să știu!” » O medaliată la Mondiale face acuzații ȘOCANTE pentru GSP: „Am fost idioată, sunt cel mai curat sportiv din România”


Comentarii (4)
suiac
suiac  •  04 Iulie 2011, 13:31

LPF si FRF , dupa caz , ar trebui sa intervina in astfel de situatii ! Nu este normal ca cei din conducerea cluburilor sa diminueze salariile jucatorilor in cuantumuri stabilite dupa bunul lor plac .Vad ca sunt din ce in ce mai multe cazuri de acest fel si nu este in regula !

cfrclujole
cfrclujole  •  02 Iunie 2011, 20:54
Postat de marian79iulian pe 01 Iunie 2011, 00:44

parca vad maine poimaine ca se duce si cfr-ul iar prin liga a 3-a ca nu mai are paskany bani!

Parca vad ca maine-poimaine se retrage Borcea si va desfiintati.

46rossi
46rossi  •  01 Iunie 2011, 17:07

dovezi aveti? asta cu 25% din salar o stiam ca a anuntat conducerea public, dar restul articolului e vrajeala.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează