FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - GAZ METAN 3-0

Adaílton a marcat golul cu numărul 600 din actuala ediţie a Ligii I

Adaílton
Adaílton

Articol de - Publicat luni, 18 aprilie 2011 00:00 / Actualizat marti, 19 aprilie 2011 21:32

Brazilianul Adaílton Martins Bolzan a înscris golul cu numărul 600 al actualei ediţii de campionat. În statistică au fost incluse doar reuşitele de pe teren, astfel că nu s-a luat în considerare partida Pandurii - Oţelul, al cărei rezultat a fost omologat la "masa verde" în favoarea gălăţenilor cu 3-0.

Atacantul care ultima oară a jucat pentru Bologna a înscris în minutul 38 al partidei cu Gaz Metan Mediaş, scor final 3-0, golul secund al formaţiei antrenate de Viorel Hizo, cu o lovitură de cap de la nouă metri.

Reuşita a fost una controversată, mingea revenită din bară fiind respinsă de portarul medieşean Răzvan Pleşca din apropierea liniei de poartă (foto jos). Asistentul Stelian Slabu a apreciat că mingea a intrat cu întreaga circumferinţă, astfel că golul a fost validat de centralul Sebastian Colţescu.