FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - FCU CRAIOVA 4-1

Articol de , - Publicat duminica, 14 aprilie 2024 17:25 / Actualizat duminica, 14 aprilie 2024 18:09

Adrian Mititelu, finanțatorul lui FCU Craiova, a fost la Botoșani și a asistat de pe stadion la umilința suferită de echipa lui, scor 1-4. La final, el era negru de supărare și a plecat direct la mașină, fără să dea declarații.

FCU Craiova a suferit și din cauza arbitrajului lui Iulian Călin, care l-a eliminat ușor pe Aurelian Chițu în repriza a doua și a dictat un penalty neclar pentru Botoșani. Dacă Eugen Trică, antrenorul oltenilor, a fost vehement la adresa manierei de arbitraj, Mititelu a preferat să nu zică nimic, o reacție necaracteristică pentru finanțatorul lui FCU Craiova.

Superliga peneliștilor
EDITORIAL

Adrian Mititelu/ FOTO Ionuț Tăbultoc (GSP)
+4 FOTO

Adrian Mititelu a rămas minute bune la oficială după finalul meciului

Adrian Mititelu a fost așteptat de reporteri la stadion după meci. Patronul oltean a rămas mult timp la oficială după finalul partidei, până când stadionul se golise.

Apoi, a coborât și a plecat vijelios de la stadion, fără să mai rămână la declarații. S-a urcat în mașina care era parcată în spatele tribunei oficiale, iar în drum spre autoturism a evitat toți jurnaliștii care l-au așteptat.

Negru de supărare, a refuzat dialogul cu aceștia și a pornit direct spre Craiova. FCU a ajuns pe loc retrogradabil.

Eugen Trică, extrem de nervos după eșecul cu FC Botoșani: „Dați-ne arbitri corecți, care știu să arbitreze!”

„Un meci de la extaz la agonie. Noi am arătat un fotbal total 60 de minute, echipa adversă nu știu dacă a avut vreo oportunitate de a înscrie. Controlezi jocul, ai inițiativă, după care agonia. Am greșit noi după minutul 60, am făcut acel penalty, după care și-au intrat arbitrii în rol. Mă întorc puțin.

Două meciuri foarte importante, cu Iașiul și Botoșaniul. Acum nu știu, cei care se ocupă de arbitraj… N-ai cum să-l trimiți la Iași pe Vidican și la VAR pe Iulian Dima. N-ai cum să-i trimiți pe acești arbitri la asemenea meciuri foarte importante. Venim la Botoșani, Iulian Călin la centru, Mladinovici VAR. Nu se poate așa ceva!

Ei nu arbitrează. N-am zis nimic după partida de la Iași, chiar dacă a fost penalty foarte clar. Băieții ăștia nu arbitrează. Știți cine arbitrează? Spectatorii! Spectatorii arbitrează. Dacă la Iași era Hațegan, îl mai întorcea Dima de la VAR pe Hațegan? Niciodată!

Dați-ne arbitri buni! Pentru că sunt meciuri decisive. Au venit suporteri de la Craiova, plâng! Au avut lacrimi în ochi. Vrem arbitraj bun, pentru că ei nu arbitrează, arbitrează spectatorii! Dacă zice spectatorul că e aut, tușierul dă aut. Nu se poate așa ceva. Așa arbitraj eu n-am mai văzut de foarte mult timp.

Înainte se mai dădea pentru gazde 5-10%. Acum a fost mai mult de 10%. Echipa asta a arătat foarte bine. Toți antrenorii se vaită de lucrurile astea, dar nu se ia nicio măsură. Arbitrii buni ai noștri, care sunt prin Europa League sau prin Champions League, unde sunt? Veniți, că aici sunt meciurile importante! Sunt oameni care investesc foarte mulți bani.

Domnul Mititelu investește foarte mulți bani. Dați arbitri buni, corecți, care știu să arbitreze! Nu Călin, nu Vidican. Reveniți-vă, domnilor!”, a răbufnit Trică, la Orange Sport.

Gafă de curtea școlii în FC Botoșani - FCU Craiova » Portarul oltenilor s-a făcut de râs și a luat un gol de „Cascadorii râsului”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”