FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - CSU CRAIOVA

FOTO A luat ROȘU direct și ratează derby-urile cu FCSB și CFR Cluj: „E doar vina mea, un cartonaș stupid!”

Alexandru Crețu (30 de ani) a văzut direct cartonașul roșu în minutul 63 al meciului dintre Sepsi Sf. Gheorghe și CS Universitatea Craiova, la scorul de 1-0 pentru olteni. +18   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 21 aprilie 2023 22:48 / Actualizat sambata, 22 aprilie 2023 16:21

Alexandru Crețu a fost în centrul evenimentelor la Sf. Gheorghe. În prima repriză a punctat la impresia artistică, o rabona de efect, iar în debutul părții secunde a deschis scorul cu un șut de la marginea careului.

Gigi Becali, devastator la adresa lui Iordănescu și Lăcătuș: „Dacă ești găinar cu viclenii și ascunzișuri, spune așa! Ei știu cum am luat Steaua”
FCSB

Alexandru Crețu, eliminat în Sepsi - CSU Craiova

„Închizătorul” lui Eugen Neagoe nu a prins finalul partidei pe teren. În minutul 63 a avut o intrare necontrolată, cu talpa sus, și l-a lovit pe Nicolae Păun. „Centralul” Marcel Bîrsan i-a arătat direct cartonașul roșu, fără să aștepte intervenția din camera VAR.

+14 FOTO

Crețu a părăsit suprafața de joc fără să protesteze. Păun și-a revenit și a continuat meciul.

Absență pentru derby-urile cu FCSB și CFR Cluj

Cel mai probabil, Alexandru Crețu va primi o suspendare de două etape. Asta înseamnă că va rata meciurile cu FCSB (pe teren propriu) și CFR Cluj (deplasare).

Crețu a fost om de bază la CSU Craiova în acest sezon. A bifat 31 de meciuri, marcând 5 goluri și 3 pase decisive.

Sunt fericit pentru victorie, le mulțumesc băieților că au rezistat 30 de minute. Am luat un roșu stupid. E doar vina mea, îmi pare rău că ratez două meciuri importante pentru echipă, cu FCSB și cu CFR.

Erau foarte importante cele 3 puncte, chiar vorbeam înaintea meciului cât de importante sunt. Mergem la Craiova și vom pregăti meciul cu Steaua. Cred că stadionul va fi aproape plin. E greu să vorbești de titlu. La fotbal nu e matematică. Dacă ar pierde toate și câștigăm noi, e simplu. Luăm fiecare meci în parte și țintim cât mai sus
- Alexandru Crețu, mijlocaș CSU Craiova

VIDEO. Gigi Becali vrea ca FCSB să ajute CSU Craiova în lupta pentru cupele europene: „Suntem prieteni, noi să batem Rapid, ei să bată pe Sepsi”

VIDEO + FOTO Dezastru pe Ghencea! Cum arată stadionul, la 3 zile după CSA Steaua - Dinamo 2-0: scaune topite și rupte

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”