FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - HERMANNSTADT 1-0

Alexandru Mitriță a numit omul decisiv pentru Universitatea: „Am căzut pe final, el ne-a salvat!”

Universitatea Craiova a învins-o pe FC Hermannstadt, scor 1-0, în runda cu numărul 4 a Superligii. Alexandru Mitriță admite că victoria a fost obținută și cu o doză de șansă pe final. +9   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 04 august 2023 23:47 / Actualizat sambata, 05 august 2023 00:11

Mitriță a obținut penalty-ul din care Andrei Ivan a adus victoria Universității. Cel mai important transfer al verii în Bănie recunoaște că portarul Laurențiu Popescu i-a salvat în final.

Fază complicată în Universitatea Craiova - Hermannstadt » Penalty dictat cu VAR după o analiză de 3 minute
CSU Craiova - Hermannstadt

Alexandru Mitriță, după Universitatea Craiova - Hermannstadt

„Nu e vorba de o dependență de mine în jocul nostru, toți lucrăm pe aceeași linie. A fost mai multă determinare astăzi din partea echipei, poate ajunge și jocul mai mult în partea stângă, la mine. Îmi doresc și să dau gol, dar vreau să ofer cât mai multe pase decisive.

Popescu ne-a salvat, am căzut pe final. N-am fost proaspeți, n-am fost bine fizic. A fost și căldura mare. Important e că am luat cele 3 puncte, trebuie să mergem tot așa mai departe”, a spus Alexandru Mitriță la Orange Sport.

Mitriță a avut un mesaj și pentru FCSB, Farul și Sepsi, reprezentantele României în turul III preliminar din Conference League: „Este foarte important pentru România, le doresc multă baftă și să meargă cât mai departe”.

Sunt fericit că am putut să îmi ajut echipa pe teren, mi-a lipsit. Am vorbit cu Msiter înaintea meciului, mi-a zis că voi juca 25-30 de minute. Încercăm să creștem de la meci la meci. Îmi pare rău că nu am reușit să înscriu, am avut o ocazie mare. Craiova poate să ia titlul, cu siguranță. Dar noi nu vorbim de campionat, de fiecare meci în parte
- Ștefan Baiaram

Un meci greu pentru noi, chiar dacă l-am dominat. Ne-am creat foarte multe ocazii, dar am marcat doar din penalty. Sper ca meciul viitor să marcăm din acțiune. Am avut ocazie și prin Baiaram, în prelungiri. Și ei au avut, îi mulțumim lui Popescu, ne-a salvat. A fost foarte cald, dar ne-am descurcat. Am pasat bine
- Andrei Ivan

Mircea Rednic, lecție deschisă pentru jucătorul schimbat după 34 de minute: „La prima minge, a vrut să facă asta”

Probleme pentru FCSB » 2 jucători s-au accidentat în duelul cu CSKA 1948: „Cel mai prost teren pe care am jucat vreodată!”

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”