FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CEAHLĂUL, AZI, ORA 19:00, ÎN DIRECT PE DOLCE 1, LIVETEXT PE GSP.RO

Alexe se gîndeşte la un transfer în străinătate: "Sînt pregătit să plec!"

Alexe e produs sută la sută al clubului din Ştefan cel Mare, dar un sezon, 2008-2009, a fost împrumutat la Astra
Alexe e produs sută la sută al clubului din Ştefan cel Mare, dar un sezon, 2008-2009, a fost împrumutat la Astra

Articol de GSP - Publicat marti, 07 mai 2013 00:00 / Actualizat luni, 06 mai 2013 19:33

Golgeterul "cîinilor" în acest sezon, Marius Alexe, spune că la vară poate face pasul într-un campionat mai puternic din Europa.

- Marius, ai ajuns la 13 reuşite în acest sezon de Liga 1, e urmarea faptului că ai evoluat mai mult atacant şi mai rar mijlocaş stînga?
- Probabil că da. Ca vîrf ajungi mai uşor în faţa porţii şi să marchezi mai des. Cînd jucam mijlocaş stînga, nu aveam atîtea situaţii de a înscrie. Pînă la urmă, rolul meu e să dau cît mai multe goluri şi pase decisive pentru a cîştiga echipa. Îmi place mult să muncesc în folosul echipei, nu urmăresc interesul neapărat să fiu golgeter.

- Unde crezi că mai ai de lucrat pentru a prinde un contract bun "afară"?
- La reacţia mea în faţa porţii, la finalizare, pentru că ratez uneori din situaţii bune, iar alteori marchez din unele ocazii dificile. Îmi doresc foarte mult să fiu sănătos, mă simt într-o formă excelentă şi cred că în ultimii ani m-am maturizat, iar acest lucru mă va ajuta la un viitor transfer.

- La 23 de ani e momentul să faci pasul în străinătate?
- Simt că am ajuns la o maturitate ce îmi permite să fac acest pas. Să se termine sezonul, să vedem cît de bine joc, iar dacă va veni o propunere concretă pe adresa clubului, sper să se înţeleagă şi să se gîndească şi la binele meu.

- În ultimii ani, Dinamo a terminat pe poziţiile 5 şi 6, crezi că şi această clasare ţi-a stopat un eventual transfer?
- Asta mă motivează şi mai mult să-mi ajut echipa, trebuie să urcăm în clasament, să terminăm pe podium, pentru că una e cînd închei campionatul pe 3 şi alta e cînd eşti pe 6. Cluburile de "afară" se mai uită şi în clasament înainte de a face o ofertă.

- În ultima vreme am văzut că, după goluri, te bucuri sărutîndu-ţi antebraţul...
- Da, mi-am făcut un tatuaj cu data de naştere a tatălui meu, care, din păcate, nu mai este printre noi. Mă bucur mereu cu gîndul la el. E primul şi ultimul tatuaj pe care l-am făcut, a fost ceva special!

- Dai gol şi contra Stelei?
- Întîi să trecem cu bine peste meciul cu Ceahlăul, să luăm cele trei puncte, apoi ne gîndim şi la Steaua. Steaua e o echipă bună, dar şi noi jucăm bine şi vom face tot posibilul să cîştigăm. Dacă voi da gol eu sau alt coleg, e perfect, numai să învingem.

Boubacar poate
Ţălnar răsuflă uşurat în perspectiva partidei cu Steaua, de vineri. Mansaly Boubacar, care a suferit o microleziune fibrilară, se simte mai bine şi există şanse mari ca el să fie recuperat pînă la ora Derby-ului de România. Senegalezul nu va evolua azi, contra Ceahlăului, însă va începe alergările uşoare.

"Ne place acest nou proiect de la Dinamo. Sperăm să continue, să fie stabilitate, e bine că se vrea performanţă, asta ne motivează meci de meci" (Marius Alexe, atacant Dinamo)

2,6 milioane de euro e cota de piaţă a lui Alexe, conform site-ului specializat transfermarkt.de

Citește și:
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Conference League
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Adrian Porumboiu l-a făcut „pachet” pe Filipe Coelho: „Parcă era «Păstorul singuratic»! Bagi niște morți, să-i înlocuiești pe ăia vii?”
Conference League
Adrian Porumboiu l-a făcut „pachet” pe Filipe Coelho: „Parcă era «Păstorul singuratic»! Bagi niște morți, să-i înlocuiești pe ăia vii?”
Ioan Andone s-a pronunțat în speța „Pușcaș la Dinamo”: „S-ar putea să fie un mare semn de întrebare”
Superliga
Ioan Andone s-a pronunțat în speța „Pușcaș la Dinamo”: „S-ar putea să fie un mare semn de întrebare”
Ce va face faimoasa iubită a lui Jake Paul în ziua luptei cu Anthony Joshua
Altele
Ce va face faimoasa iubită a lui Jake Paul în ziua luptei cu Anthony Joshua
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (21)
andy56
andy56  •  11 Iunie 2013, 11:38
Postat de georgeudrescu pe 07 Mai 2013, 07:20

Plate il ia totusi Steaua, ar fi un atacant bun pentru noi. Pe urma îl vinde oricum in câștig. La Dinamo s a cam ratat.

....cam asa cum te-ai ratat tu in relatia cu gramatica limbii romane?

adimutu14
adimutu14  •  07 Mai 2013, 18:22

Eu unul zic ca nu e pregatit de un transfer...nu este deloc constant in evolutii si poate mai are avea nevoie de un sezon in Liga 1 pentru a mai "invata fotbal". Oricum bafta Alexe diseara si HAI DINAMO!!!

belamy
belamy  •  07 Mai 2013, 15:52

in 6 luni esti inapoi cu coada intre picioare. afara nu se joaca stilul : "dai si fugi".

Vezi toate comentariile (21)
Comentează