FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID

Ultrașii Rapidului, pregătiți de derby-ul cu Dinamo! Cât costă biletele pentru meciul de pe Arena Națională

Peluza Nord Rapid

Articol de - Publicat luni, 22 ianuarie 2024 23:32 / Actualizat marti, 23 ianuarie 2024 01:34

Dinamo va găzdui derby-ul cu Rapid pe Arena Națională, sâmbătă seară de la ora 20:00, în etapa #23 a Superligii.

Dinamo ocupă penultima poziție în clasament, cu 16 puncte obținute, cu unul mai mult decât FC Botoșani, în timp ce Rapid se află pe locul 3 în Superligă, cu 36 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj și la 11 puncte în spatele liderului, FCSB.

Sărbătoare de lider! Imaginile surprinse de reporterii GSP, imediat după FCSB - UTA
FCSB - UTA 4-0

Fanii rapidiști vor avea la dispoziție 5.000 de locuri pe Arena Națională

Fanilor rapidiști li s-au pus la dispoziție 5.000 de locuri în Peluza Sud a Arenei Naționale.

Anunțul a fost dat de Peluza Nord a giuleștenilor pe contul de Facebook și distribuită de către pagina oficială a Rapidului.

Frați vișinii, ne vedem la finalul săptămânii pentru o nouă reprezentație giuleșteană împotriva dinamovisților, de data aceasta pe Arena Națională. Vom beneficia de Peluza Sud a stadionului, unde accesul se face de pe Bd. Basarabia.

Biletele se vând la stadionului Giulești: 25 RON - inel 1, 20 RON - inelele superioare. Casele de bilete vor fi deschise miercuri si joi (16-20) și vineri (12-20)”, a fost comunicatul Peluzei Nord a Rapidului.

Dinamo, învinsă categoric în tur de Rapid

Rapid a învins-o de o manieră categorică pe Dinamo, scor 4-0, în etapa #8 din Superligă.

Rrahmani deschidea scorul în minutul 35 din penalty și stabilea scorul primei reprize. În minutul 56 Oaidă dubla avantajul giuleștenilor, iar Petrila risipea orice emoție cu golul marcat în minutul 61. Rrahmani reușea „dubla” în minutul 82 și stabilea scorul final al meciului, 4-0.

Rapid și Dinamo s-au mai întâlnit de 114 ori în principala competiţie internă, de 39 de ori s-au impus giuleştenii, de 50 de ori au câştigat dinamoviştii, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate.