FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - CURTEA DE ARGEŞ 2-2

Burghiul

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 noiembrie 2009 00:00

Ceahlăul a ajuns la opt etape fără victorie şi se îngroapă tot mai adînc în subsolul Ligii I

Pentru gazde, meciul a început de la 0-1. Băieţii lui Ştefan Stoica au lovit repede, în minutul 2, prin Cătălin Lazăr. După două etape de chin pe propria arenă, la Mioveni, argeşenii reveniseră cu poftă acolo unde se simt în largul lor: pe terenul altora!

Ceahlăul a schimbat spectaculos tabela în minutul 17. De "vină", Ferariu, fan înfocat Juninho Pernambucano: l-a executat pe Marius Popa dintr-o lovitură liberă copy-paste în stilul celebrului mijlocaş brazilian.

Atacanţii le-au permis lui Roheţki şi Marius Popa să se evidenţieze pînă spre final. Partida păstrase pentru ultimele zece minute extazul şi dramatismul. Mai întîi, Cebotaru a reluat simplu în plasă din apropiere centrarea lui Bădescu şi i-a creat lui Mulţescu iluzia primei sale victorii cu Ceahlăul. Voiculeţ a dat însă de pămînt cu speranţele moldovenilor, punctînd superb pentru 2-2, în ultimul minut!

"Arbitraj scandalos!"
Gheorghe Mulţescu a atacat maniera de arbitraj a lui Teodor Crăciunescu. Antrenorul Ceahlăului contestă eliminarea lui Viţelaru, care a avut o altercaţie cu Itu la cîteva secunde după ce argeşenii reuşiseră golul de 2-2 în ultimul minut de joc: "Jucătorul meu ar fi trebuit să primească cel mult cartonaşul galben, însă Crăciunescu ţine mereu să fie "original". A arbitrat scandalos în prima repriză, a interpretat multe faze pe dos, iar la faza ultimului gol n-a sancţionat un henţ la Abiodun".

"Nu era corect să pierdem. Prea rataserăm multe ocazii. Am avut şi noroc la final"
ŞTEFAN STOICA, antrenor Curtea de Argeş

"Trei stoperi de-ai mei se ţineau de mînă la golul doi al lor. Problemele în apărare persistă. Sîntem îmbrăcaţi în frac, dar avem fundul gol"