FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA ALBA IULIA - POLI IAŞI 2-1

Ce revenire!

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 august 2009 00:00

Ieşenii au controlat meciul de la Alba Iulia, însă graţie inspiraţiei lui Falub de la schimbări gazdele au întors rezultatul

Alba Iulia căuta prima victorie de la revenirea în Liga I, în faţa Iaşiului, o echipă care a făcut în ultimii ani o psihoză legată de subsolul clasamentului. Moldovenii au anihilat uşor entuziasmul nou-promovatei, pregătind lovitura mortală. Milea a declanşat sprintul lui Bujor, cu o pasă care l-a paralizat pe Vitinha, iar atacantul a punctat cu o scăriţă la colţul lung (11). Oamenii lui Grigoraş au vrut să ucidă suspansul, însă Cernea a scos ca la handbal şutul deviat al lui Bujor (43), pentru ca Bratu să trimită în plasa laterală din 2 metri!

Repriza a doua a continuat firul epic deschis de ratările monumentale ale moldovenilor: Cr. Constantin a tras în blocaj de la patru metri de poartă. Pe contraatac, Verdeş a scăpat singur cu Brăneţ, dar a fost oprit de semnalizarea greşită a asistentului Szabo. Cînd tuşierul nu s-a mai implicat, Florin Dan şi-a bătut joc de o ocazie monumentală (65). Singur cu Brăneţ, mijlocaşul n-a reuşit să prindă cadrul porţii cu o bombă de la 8 metri!

5 minute perfecte!
Cînd nimeni nu mai aştepta nimic, Alba Iulia a reuşit egalarea. Verdeş (80) a semnat reuşita după o fază fixă lucrată de Fl. Dan şi Bumbac. 5 minute mai tîrziu fanii alb-negrilor făceau mătănii. Tudor a văzut penalty la duelul Costea - Munteanu, iar Florin Dan a executat în forţă lovitura de pedeapsă pentru un 2-1 neverosimil.

ŞTIRILE MECIULUI

» Falub a reuşit prima sa victorie în Liga 1. Ieri, tehnicianul a adunat a 13-a prezenţă ca antrenor al unei echipe din primul eşalon. Falub a mai prins 10 etape la Universitatea Cluj, acum două sezoane.

» Veljovici a ajuns la spital după ce a suferit o ruptură musculară la gambă în minutul 62. Falub l-a schimbat pe sîrb cu Sergiu Costea, iar ultimul a scos penalty-ul din care gazdele au marcat golul victoriei.

» Florin Dan jubila după victoria de aseară. "N-am cuvinte să descriu ce am simţit cînd a intrat mingea în poartă, la penalty. Aş fi fost autorul moral în cazul unei înfrîngeri, fiindcă am rata o ocazie imensă singur cu portarul", a spus mijlocaşul Unirii.

TUDOR LA RAPID VIENA - ASTON VILLA
“Centralul” partidei de ieri, Alexandru Tudor, a primit o veste bună înaintea jocului. A foat anunţat de UEFA că joia viitoare, pe 20 august, va conduce un meci tare din play-off -ul Europa League, e vorba de partida tur dintre Rapid Viena şi Aston Villa. Şi Deaconu a primit delegare, la returul meciului Qarabag (Azerbaidjan) - Twente (Olanda), programat pe 27 august. (Ionuț Mateescu)

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”