FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - U CRAIOVA 2-1

CFR a învins Craiova cu o reuşită neregulamentară » Ce gol! Ce ofsaid!

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 decembrie 2010 00:00

Craiova nu şi-a revenit nici aseară, 1-2 cu CFR Cluj, şi a ajuns la 5 meciuri consecutive fără victorie

Reuşita fenomenală a lui Dorel Stoica a fost anulată de greşeala asistentului Şovre la al doilea gol al clujenilor
Vezi rezumatul partidei CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1! (video)

Ideea de a juca două etape din retur acum a părut aseară în Gruia neinspirată. CFR şi Craiova şi-au torturat şi aseară suporterii, la fel cum au făcut-o şi în prima parte a campionatului.

Prima repriză a fost groaznică, echipele fiind acompaniate la pauză cu îndemnul “Jucaţi fotbal!”. Micuţ a galerie olteană i-a luat peste picior pe fotbalişti: "Tiki-taka! Uite Tiki-taka!". Singura ocazie a apărut tîrziu, reluare Hora pe lîngă poartă (42). Multe faulturi, puţine pase legate, execuţii greşite. Faza reprizei: Culio a şutat în bannerul unui sponsor cu sloganul “Fotbalul e emoţie”. Nu, cînd se joacă aşa de trist, fotbalul e un chin.

Repriza secundă a început în acelaşi registru. După 22 de minute, tribuna aplaudă. E 1-0? Nu, e 0-1! Dorel a bătut fenomenal o lovitură liberă de la peste 40 de metri, iar Nuno Claro n-a avut nimic de spus (67). Bucuria oltenilor a ţinut doar două minute, pînă cînd Traore a scăpat de marcajul lui Găman şi de blestemul barelor şi l-a bătut pe Stanca (69). Kivuvu a spulberat speranţ ele craiovenilor trei minute mai tîrziu, dar dintr-un ofsaid nesemnalizat. Vine vacanţa. Echipe au nevoie de schimbări majore pentru a nu mai produce migrene fanilor.

Reuşita fenomenală a lui Dorel Stoica a fost anulată de greşeala asistentului Şovre la al doilea gol al clujenilor Vezi rezumatul partidei CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1! (video)

"Sîntem proştii campionatului! În fiecare etapă sîntem defavorizaţi de arbitri! Cadu trebuia eliminat şi ofsaid mare la golul lui Kivuvu!"
Eugen Neagoe, antrenor U Craiova

"Dorel Stoica ne-a dat un gol incredibil, numai Cristiano Ronaldo mai putea şuta aşa!  Bine că am revenit!"
Juan Culio, mijlocaş CFR Cluj

"Nu ştiu dacă a fost ofsaid la Kivuvu. Probabil a greşit arbitrul şi nu vreau să comentez"
Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj

"A fost viciere de rezultat, fără dubii! Am primit golurile din ofsaiduri clare! Toţi arbitrii ne iau la mişto! Ne retragem din campionat, dacă deranjăm!"
Silvian Cristescu, preşedinte U Craiova

"Trebuia să luăm cel puţin un punct cu CFR, dar din nou au fost erori ale arbitrilor. Sîntem obosiţi, era mai bine dacă jucam la anul cu Steaua"
Valerică Găman, fundaş U Craiova

Ofsaid la golul lui Kivuvu!
Clujenii au trecut în avantaj aseară printr-o gravă eroare de arbitraj. În minutul 72, Kivuvu s-a înălţat în careu şi a marcat pentru 2-1 cu capul, dintr-o lovitură liberă executată de Culio. Reluările Antenei 1 (foto captură) demonstrează însă că mijlocaşul se afla în ofsaid în momentul pasei şi tuşierul Octavian Şovre din Oradea ar fi trebuit să ridice fanionul.

Mureşan, apel de urgenţă?
Imediat după fluierul de final al primei reprize, directorul sportiv Sandu Matei, care stă pe bancă în timpul partidelor, a răspuns la telefon în timp ce se îndrepta spre vestiare. În acelaşi timp, preşedintele Iuliu Mureşan vorbea la mobil în lojă. Matei a revenit înaintea echipei de la cabine şi a primit din nou un apel. În lojă, Mureşan avea telefonul la ureche. După ce a încheiat convorbirea, Matei i-a anunţat celui de-al patrulea arbitru prima schimbare a campioanei, E. Kone în locul lui Hora, şi i-a cerut lui Bastos să intensifice mişcările de încălzire. Brazilianul a intrat în minutul 59.

Boloni n-a mai venit
Ladislau Boloni a fost prezent ieri la Cluj pentru a participa la gala "10 pentru România". Fostul selecţioner intenţionase să vină în Gruia pentru a urmări partida dintre CFR şi Universitatea, dar în cele din urmă n-a mai reuşit să ajungă. În schimb, la meci a fost prezent secundul lui Dan Petrescu de la Kuban, Cristi Pojar.

INBOX

- Fanii au scandat ironic numele lui Nuno Claro după golul marcat de Dorel Stoica de la peste 40 de metri.
- Mijlocaşul Cosmin Gîngioveanu a fost pedepsit de Piţurcă după penalty-ul ratat la Mediaş, în minutul 90. Tînărul jucător n-a fost inclus în lot la partida de aseară.
- Piţurcă i-a trimis la încălzire încă din minutul 7 pe Firţulescu, Mihai Costea şi Lopes.
- Galeria clujeană a protestat faţă de jocul slab al favoriţilor la Basel prin mesajul: "Multe semne de întrebare. Cine ne răspunde oare?". Mica galerie olteană a amintit de ziua naţională a României. "De mii de ani pe acest pămînt, să fii român e un lucru sfînt".
- "Sabău e clujean şi de asta vine la Cluj foarte des. Nu ne  interesează ca antrenor. Nici Boloni nu e pe listă", a spus aseară Iuliu Mureşan
- Vişiniii au de ieri cont pe siteul de socializare Facebook. Clujenii au mai pregătit o surpriză pentru fanii fideli: fiecare abonat va primi gratuit două bilete în tribuna a II-a la meciul cu Roma.

Maftei, iar în vişiniu
Dorit de Steaua, Dinamo, Rapid şi în Rusia, la Kuban Krasnodar, Vasile Maftei (29 de ani) va semna cu CFR. Surse autorizate susţin că oficialii clujeni l-au acontat pe căpitanul Unirii Urziceni, iar stoperul nu neagă tratativele: "Pînă cînd transferul nu e anunţat de club, eu nu vreau să spun nimic. Recunosc doar că există negocieri, dar îi las pe conducători să vorbească". Vasile a refuzat categoric un transfer la rivalele din Bucureşti ale giuleştenilor: "Mai bine mă duc şi joc în Liga a II-a decît să ajung în Ghencea". Tranzacţia s-a realizat pentru 400.000 de euro, iar jucătorul va avea un salariu anual de 150.000 de euro.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”