FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - SLAVIA PRAGA 2-4

CFR a pierdut primul amical în Austria » A obosit locomotiva

Tony Da Silva, Tony, CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat luni, 12 iulie 2010 00:00

CFR a pierdut primul amical în Austria, 2-4 cu Slavia Praga

La exact o săptămînă pînă la Supercupa cu Unirea Urziceni, campioana CFR Cluj a capotat în Austria. Italianul Andrea Mandorlini a încercat două sisteme de joc diferite în amicalul cu Slavia Praga, locul 7 în campionatul Cehiei.

Clujul a început în 3-4-1-2, iar cehii au făcut şah mat defensiva clujeană în două rînduri în prima repriză. Mai întîi, Jarolim a profitat de ieşirea hazardată a lui Stăncioiu la un corner şi a pus "latul" la colţul lung din 4 metri (17). Goalkeeper-ul feroviarilor a rămas apoi fără reacţie la şutul lui fGrajciar de la limita careului mare (39).

Doar Traore
În partea secundă, Mandorlini a schimbat complet echipa şi a trecut la sistemul care a dat satisfacţie cu Anderlecht, 4-3-3. Însă cehii şi-au continuat recitalul, pe contraatac, la şutul în colţul lung al lui Janda (48). A fost momentul în care orgoliul feroviarilor a ieşit la iveală. Traore a încercat un lob (50), dar portarul ceh a respins in extremis, apoi Bud a tras slab, iar Gabi Mureşan a reluat cu capul pe lîngă poartă centrarea lui Culio.

Într-un final a căzut şi golul. Culio a tras la colţul lung, Jakula a respins în faţă, iar Traore a împins mingea în plasă (65). Apoi, a punctat Hora al Slaviei, cu un demivole la vinclu (73). Ivorianul Traore a spălat din ruşinea înfrîngerii în final, cînd a punctat pentru 2-4, cu un şut la colţul scurt, iar grijile lui Mandorlini abia încep.

"Puteam să pierdem şi cu 4-0. Asta se întîmplă cînd nu eşti sută la sută concentrat pentru un meci. Băieţii acuză o oboseală normală pentru această perioadă"
Andrea Mandorlini, antrenor CFR Cluj

"Nu sînt supărat. Am jucat mai bine ca ei, dar la fiecare şut al cehilor a fost gol. E o oboseală mare la echipă. E bine că am pierdut acum şi nu într-un meci oficial"
Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj

CFR Cluj - Slavia Praga (Cehia, I) 2-4 (0-2)
Au marcat: Traore (65, 87) / Jarolim (17), Grajciar (39), Janda (48), J. Hora (73)

CFR (repriza I): Stăncioiu - Piccolo, Alcantara, Cadu - Tony, E. Dică, Dani, Veloso -  Deac -  Bjelanovic, Kone. Antrenor: Andrea Mandorlini
CFR (repriza II): Nuno Claro - Panin, Diogo, Rada, Edimar -  Kivuvu, Mureşan, Culio - Hora,  Traore, Bud (Batin).
Slavia: Vaniak - Kores, Koubsky, Trapp, Mares - J. Cerny, Kisel, Ragued, Jarolim, Grajciar - Vlcek. Antrenor: Karel Jarolim. Au mai jucat: Jaakkola, Kores, Celustka, Trapp, Hubacek - Hurka, Dembélé, Belaid, M. Cerny - J. Hora, Janda.