FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - HERMANNSTADT 1-2

Scântei la Ploiești! Măldărășanu și Iancu i-au bătut obrazul lui Petrea: „M-a deranjat!”

Marius Măldărășanu, deranjat la interviu

Articol de - Publicat duminica, 09 aprilie 2023 16:41 / Actualizat duminica, 09 aprilie 2023 17:45

Marius Măldărășanu (47 de ani), antrenorul de la Hermannstadt, și Gabi Iancu (28), atacant al sibienilor, i-au bătut obrazul lui Toni Petrea (48), „principalul” de la Chindia, care i-ar fi spus omologului său că a avut „bulan” în meciul direct de astăzi.

Hermannstadt a învins-o astăzi pe Chindia pe terenul dâmbovițenilor, 2-1, cu golul victoriei înscris de Raul Opruț în minutul 90+2.

Chindia a condus între minutele 15 și 78, dar o revenire de senzație a celor de la Hermannstadt în final face ca toate punctele să meargă la Sibiu.

La finalul meciului, Toni Petrea, antrenorul Chindiei, i-ar fi spus lui Măldărășanu că echipa acestuia a avut „bulan” astăzi. Observația nu le-a picat bine lui Măldărășanu și Gabi Iancu, atacant la Hermannstadt, care i-au bătut obrazul lui Petrea. În replică, antrenorul dâmbovițenilor spune că astfel de cuvinte nu se regăsesc în vocabularul lui.

Gabi Iancu, eliminat pe banca de rezerve! Gestul pentru care a văzut „roșu” direct: „Sper să nu fiu suspendat multe etape”
CHINDIA - HERMANNSTADT 1-2

Măldărășanu și Iancu i-au bătut obrazul lui Toni Petrea după Chindia - Hermannstadt

„Antrenorul lor ar trebui să fie puțin mai fair-play, nu să dea noroc cu antrenorul nostru și să-i spună că «Eu n-am bulanul vostru». S-a întâmplat după meci, așa i-a reproșat”, a afirmat Iancu la flash-interviu.

Măldărășanu a detaliat:

„Sunt foarte euforic, mă bucur, sunt 3 puncte mari, dar vreau să-i spun lui Toni Petrea, pe care-l felicit, face o treabă extraordinar de bună, că trebuie să fie mai modest. Când a bătut la Mediaș, accept înfrângerea, am mers și l-am felicitat, i-am urat baftă.

Acum la fel, am mers să-i urez baftă, iar el a răspuns că «M-aș bucura să am și eu bulanul vostru». Bulan... și noi am pierdut puncte pe final, cu Sepsi, la FCSB, cu Botoșani. Am și câștigat, e adevărat, dar i-am spus că până la urmă bulanul vine când respecți fotbalul.

Noi am jucat fotbal pe teren, pe când ei jucau lungă și pe-a doua. Nu e normal! Noi trebuie să ne respectăm mai mult. Toată lumea dă în antrenori!

M-a deranjat și aș vrea să scot asta în evidență pentru că-l apreciez ca antrenor, are valoare, dar trebuie să acceptăm înfrângerile”.

Petrea neagă: „Nu folosesc asemenea cuvinte”

Chestionat ulterior despre acuzațiile lui Măldărășanu, Petrea l-a contrazis:

„Nu folosesc asemenea cuvinte. E problema lui, nu vreau să comentez ce vorbește celălalt antrenor”.

Toni Petrea, în centru

Tot din fotbalul românesc:

Scor ireal la un meci din România » La pauză era 18-0! Un fost jucător de la FCSB a marcat 7 goluri
ARGEȘ
Scandal la meciul AFC Odorheiu Secuiesc - CS Păulești: „Ne-au făcut români împuțiți!”