FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Cîrţu confirmă ce a scris Gazeta: rămîne dacă ia Cupa: "Aduc trofeul şi mai stau un an!"

În 2004, Cîrţu a pierdut ultima finală de Cupă pe care a disputat-o, 0-2 cu Dinamo din postura de
În 2004, Cîrţu a pierdut ultima finală de Cupă pe care a disputat-o, 0-2 cu Dinamo din postura de "principal" al Oţelului Foto: Gabriela Arsenie

Articol de - Publicat luni, 28 martie 2011 00:00 / Actualizat luni, 28 martie 2011 11:24

Antrenorul s-a înţeles cu Becali să continue încă un sezon dacă reuşeşte să cîştige Cupa României

Sorin Cîrţu continuă în Ghencea numai dacă izbuteşte să cucerească un trofeu pe care roş-albaştrii nu l-au mai atins din 1999! Cupa României poate să salveze un sezon în care echipa mai păstrează doar teoretic şanse să prindă una dintre primele două poziţii, care duc în Liga Campionilor.

Antrenorul ştie că un succes în Cupă l-ar reconfirma ca "principal": "Să luăm trofeul! Eu, unul, îl vreau neapărat! După ce voi cîştiga finala, aş mai rămîne încă un an, normal! Dar să vedem ce va fi pînă la vară. Oricum, vom face tot posibilul să progresăm şi în campionat, să mai urcăm cîteva poziţii în clasament".

Speriat de numărul 17 :)
Olteanul are doar două partide oficiale pe banca roş-albaştrilor, cu Brăneşti (1-0) şi cu Vaslui (1-1). Dacă va ajunge pînă în finala Cupei, i-ar mai rămîne de disputat încă 15 jocuri pînă la sfîrşitul stagiunii. Deci 17 în total. Atîtea a prins Cîrţu pe banca lui CFR înainte să fie demis! "Se gîndeşte că ar fi o coincidenţă chiar nefastă să plece şi din Ghencea după exact acelaşi număr de meciuri!", a povestit un apropiat al tehnicianului.

Ultima oară, au bătut-o pe Rapid
Steliştii au cîştigat ultima dată Cupa României în sezonul 1998-1999, cînd au trecut de Rapid, ca urmare a executării loviturilor de departajare. Scorul după 90 de minute fusese 2-2, cu goluri marcate de Ciocoiu (68) şi Belodedici (90), respectiv Jean Barbu (71, 81).

349069-caseta-steaua-rapid.jpg

Citește și:
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Liga Campionilor
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Liga Campionilor
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Liga Campionilor
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (4)
rippersashnew
rippersashnew  •  28 Martie 2011, 09:55

O sa fie o finala extrem de interesanta cu cainii. In sfarsit din nou un meci cu adversarii nostri favoriti care chiar conteaza ca in Liga 1 si asa amandoua echipele sunt praf. Abia astept meciul.

dioszegi1955
dioszegi1955  •  28 Martie 2011, 09:31

e vorba numai de blaturi nu este normal ca un antrenor sa stea pe banca la 3 echipe in acelasi sezon lingái sint aprope de foc todeauna nu coteza rezultatu

butch_cassidy
butch_cassidy  •  28 Martie 2011, 06:24
Postat de pe 01 Ianuarie 1970, 02:00

Asta trage Kent ca e vames !!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează