FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - GLORIA BISTRIŢA 2-2

Clujul plînge

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 aprilie 2009 00:00

Remiza de ieri îi poate costa titlul pe feroviari. Gloria le-a furat un punct, deşi abitrul Kovacs a tras din greu pentru CFR

Torpila lui Pereira (2), respinsă acrobatic de Tătăruşanu, anunţa un meci facil pentru campioană. Eroare! Bistriţa a testat vigilenţa defensivei clujene, însă Diogo s-a bîlbîit la doar 7 metri! Portughezul s-a revanşat în minutul 23, cînd, neglijat de Alcantara şi De Sousa, l-a învins din foarfecă pe Stăncioiu!

0-1, vom vedea un nou antrenor la Cluj runda viitoare? Nu, pentru că Tătăruşanu a interpretat impecabil rolul iepuraşului de Paşte şi a transformat centrarea lui Pereira într-un gol stupid. Tătăruşanu, să nu dai vina pe umiditate! Prezenţa lui Paszkany la vestiare, în pauză, i-a trezit pe clujeni, Peralta urmărind cu folos mingea deviată de Pereira. 2-1 în minutul 48.

De-aici, CFR-ul a adormit din nou, iar Bistriţa a luat prim-planul. Kovacs a încercat să-i ţină pe clujeni în loc, refuzînd mai întîi un penalty la henţul lui Deac în propriul careu, apoi ignorînd un gest de "roşu" al lui Alcantara, care şi-a înfipt crampoanele în burta lui Silvăşan.

Diogo a izbutit faza partidei: şut de la 20 de metri, balonul a lovit stîlpul drept şi a prins o traiectorie ciudată ocolind cealaltă bară! Apoi, Stăncioiu a intervenit formidabil la o lovitură de cap a lui Azevedo. Puştiul teribil Traore a scos un penalty, dar Yssouf Kone i-a dat şansa lui Tătăruşanu să arate că nu poartă degeaba mănuşi. Şi, în prelungiri, Azevedo i-a taxat indolenţa, marcînd din deviere pentru un incredibil 2-2! Uhrin a fost decapitat degeaba!

Încăierare la final
După ce Istvan Kovacs a pus capăt meciului, jucătorii CFR-ului au sărit la bătaie, acuzîndu-şi adversarii de lipsă de fair-play. Ei le-au reproşat că, la faza premergătoare golului de 2-2, bistriţenii n-au dat mingea în afara terenului, deşi Tony era căzut pe gazon, accidentat. Sabău şi alţi oficiali ai celor două echipe au intervenit, împreună cu arbitrii, pentru a calma spiritele. (Cosmin Lucaci)

ŞTIRILE MECIULUI
» Tony a jucat accidentat în ultimele 10 minute. Conceicao făcuse toate schimbările, iar fundaşul n-a vrut să-şi lase echipa în 10. A rămas pe teren şi a evoluat mai mult în ofensivă, pentru că nu mai putea alerga înapoi.

» Sixto Peralta
a marcat ieri primul său gol în Liga 1. Jucătorul venit iarna trecută de la River Plate e la cel de-al 29-lea meci pentru CFR.

» Portarul Albuţ
a văzut cartonaşul galben, deşi n-a jucat nici un minut. Portarul de rezervă a protestat în minutul 71, cînd Bistriţa a cerut henţ în careu la Deac şi, implicit, penalty.

Jean Pădureanu, preşedinte Bistriţa
"Am avut penalty clar, dar nu s-a dat. Asta e! CFR nu mai este echipa din toamnă, joacă slab"

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni