FOTBAL  »  Superliga  »  SCHIMBARE DE PLAN

Copos a schimbat tactica lui Peseiro!

Articol de - Publicat miercuri, 24 septembrie 2008 00:00

La Braşov, acţionarul a mers în vestiar la pauză şi a dictat intrarea pe teren a lui Djalovici

“Intră Radomir Djalovici, iese Pitbull!”. Cuvintele au fost ros­tite în vestiarul Rapidului, la pauza meciului de luni, cu FC Bra­şov, scor 0-0. Dar nu Jose Peseiro le-a spus, ci George Copos!:X Enervat de o primă repriză în care echipa lui nu-şi crease nici o ocazie clară, ac­ţio­narul a coborît în pauză de la tri­buna oficială, însoţit de Zotta, şi s-a dus direct în cabină. Pe drum s-a intersectat cu Ciprian Panait, pre­pa­ratorul fizic: “Cipi, nu jucăm nimic, ce e asta?!”.

Copos şi-a des­cărcat du­pă ace­ea nervii în vestiar şi a cerut o mo­di­fi­care: “E inacceptabil să jucăm fără nici un vîrf! Vreau să intre Djalovici!”. Peseiro s-a supus, a ac­ceptat ideea, aşa că preparatorul a ieşit imediat pe teren şi i-a trans­mis muntene­greanului să se pre­gă­tească, pen­tru că va intra pe teren la începutul părţii a doua a jocului. Vîrful a refuzat însă A făcut cîteva gesturi de nemul­ţu­mire şi i-a zis: “Mai sînt două mi­­nute şi se reia meciul! Nu sînt ga­ta, nu intru!”. Rezervă pentru a do­ua oară consecutiv, atacantul era deja extrem de nervos şi s-a aşezat înapoi pe bancă la reluarea par­tidei. Panait şi secunzii portu­ghezi ai lui Peseiro au mers din nou la el şi i-au cerut să iasă la încălzire. A acceptat şi a fost introdus pe teren în minutul 55.

“Nu mi s-a întîmplat în carieră ca un acţionar sau preşedinte să-mi impună decizii tehnice. Dacă s-ar petrece asta, aş pleca imediat!”
JOSE PESEIRO, în urmă cu o lună, în Gazetă

“M-aşteptam să jucăm cu un vîrf împins şi nu a fost deloc aşa. M-a surprins aşezarea noastră, dar e treaba lui Peseiro”
CONSTANTIN ZOTTA, director general Rapid

SCUZA LUI PESEIRO

“Românii se apără prea mult!”

Rapid a marcat un singur gol în ultimele patru meciuri, incluzînd şi deplasarea de la Wolfsburg, şi a cîştigat un punct, cel luat la Braşov. Un prieten portughez al lui Peseiro a dezvăluit cum motivează antreno­rul contraperformanţele echipei: “Liga din România e foarte ciudată, toate echipele se apără contra noastră! Răzvan Lucescu a folosit şapte jucători de apărare!”.

Cifrele îl aprobă pe acţionar!
Deşi Djalovici a jucat doar 35 de minute, faţă de cele 55 ale lui Pitbull, cifrele arată că muntene­greanul a avut mai multe realizări!

El l-a adus pe djalovici În Giuleşti!
Radomir Djalovici (25 de ani) a fost transferat după o idee a lui George Copos. Grigore Sichitiu l-a urmărit după aceea pe atacant şi a mers la Zagreb ca să parafeze actele. A ve­nit nepregătit fizic, dar Copos dădea asigurări: “Cu Djalovici pe teren vom fi mult mai puternici!”.

750 de mii de euro
a costat Radomir Djalovici, transferat de la Rjeka. Internaţionalul muntenegrean marcase 24 de goluri în sezonul trecut din Croaţia

309 minute în cinci meciuri a strîns Djalovici la Rapid. A marcat un singur gol, la Galaţi (1-2)