FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Cum s-a văzut penalty-ul primit de FCSB la Craiova din curtea rivalei CFR Cluj: „Mi se pare simplă situația”

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 45+8 al primei reprize din Universitatea Craiova - FCSB.

Articol de - Publicat marti, 30 ianuarie 2024 20:21 / Actualizat marti, 30 ianuarie 2024 22:01

Cristi Balaj, președintele CFR-ului, crede că penalty-ul din care marea rivală FCSB a deschis scorul la 3-0 cu Universitatea Craiova a fost corect acordat.

FCSB s-a impus la scor pe „Ion Oblermenco”, în derby-ul cu Universitatea Craiova (3-0).  Însă penalty-ul din care Darius Olaru a deschis scorul, în finalul primei reprize, a stârnit numeroase discuții.

Probleme financiare la Sepsi? Laszlo Dioszegi schimbă strategia: „Cred că putem rezista până în vară”
SEPSI

Însuși „centralul” Marcel Bârsan a avut nevoie să revadă faza cu hențul lui Gjoko Zajkov, pe monitorul de la marginea terenului, înainte de a arăta punctul cu var.

Cristi Balaj, fair-play: „Mâna vine mult din spate și merge spre minge”

Oltenii, în frunte cu patronul Mihai Rotaru, consideră că nu trebuia acordat penalty, însă specialiștii pe arbitraj ai televiziunilor au susținut decizia lui Bârsan. Inclusiv președintele rivalei CFR Cluj, Cristi Balaj, a recunoscut, fair-play, că hențul lui Zajkov se cuvenea sancționat cu lovitură de la 11 metri.

„La meciul Craiova - FCSB mi se pare simplă situația. Apar unele situații când apare devierea, dar nu trebuie să fie confundată cu această situație, când mâna vine mult din spate și merge spre minge. În acest caz, trebuie să fie sancționată greșeala", a comentat fostul arbitru FIFA la Liga DigiSport.

Cristi Balaj a confirmat analiza lui Marius Avram

El a confirmat astfel analiza lui Marius Avram, alt fost arbitru FIFA: „Jucătorul Craiovei atinge în mod deliberat mingea cu mâna. Prin acea mișcare, de sus în jos, atinge mingea. Nu mingea îi vine în braț!

Sunt două lucruri complet diferite. Este o mișcare evidentă. El coboară și lovește, interpretarea de intenție nu o putem face. Nu putem intra în mintea jucătorului”.

Cum a comentat Sorin Cârțu penalty-ul dat la hențul lui Gjoko Zajkov

La rându-i, Sorin Cârțu, fostul președinte al Universității, a fost de altă părere. „Sunt și eu din fotbal, am văzut fel și fel de explicații. Lumea are interpretări diferite la henț. Știu o treabă: atunci când sare din piciorul apărătorului în mâna lui, nu este penalty. Niciodată nu s-a dat, am mai văzut și eu faze, dar acum s-a găsit să dea penalty.

Este o mișcare firească, nu trebuia dat penalty. A fost un moment care a destabilizat partida. În repriza a doua a fost o rușine pentru noi. Trebuia acceptată acea fază cu penalty-ul și trebuia să vrei să egalezi", a spus Cârțu, la Liga DigiSport.

VIDEO. Gigi Becali, ironie pentru Mihai Rotaru: „Am bătut echipa cu jucători mai buni ca ai noștri”