FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - DINAMO 3-1

Cronica de la FC Vaslui - Dinamo 3-1. "Victoria gleznelor fine"

Dinamo a ratat şansa de a se desprinde la 8 puncte de Steaua

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 septembrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 12 septembrie 2011 10:10

Vasluiul a învins graţie lui Adailton şi Sînmărtean, dar şi cu ajutorul lui Robert Dumitru, care i-a iertat pe moldoveni de eliminare şi penalty în minutul 4

VEZI AICI rezumatul video de la Vaslui - Dinamo 3-1

Dinamo trăieşte fotbalul la maximum şi moare brusc. Aşa s-a întîmplat şi aseară, cînd a reuşit să deschidă scorul, apoi a căzut pradă propriei relaxări în apărare şi s-a văzut răsturnată în numai 3 minute! Şi de oaspeţi, dar şi de arbitru, care nu a acordat penalty şi eliminare pentru roş-albi după numai patru minute de joc.

"Cîinii" au început bine, au pasat, au ratat şi cîteva ocazii prin Cătălin Munteanu (5), Dorel Stoica (15) şi Dănciulescu (24), vinovat fiind Cerniauskas. A fost nevoie de reuşita de mare fotbalist a lui Dorel (41), care a şutat "aţă" în vinclu de la 18 metri! Ajunşi în Rai, roş-albii au simţit un sentiment de automulţumire ce a fost năruit în numai 180 de secunde de Adailton.

Şi-au "revenit" fundaşii
Brazilianul i-a servit pe rînd pe Temwanjera (42) şi pe Wesley (44). Primul a marcat lejer cu stîngul, iar cel de-al doilea de lîngă un Moţi cu gîndul încă la banca de rezerve a echipei naţionale! Fără Torje, Dinamo a pierdut în primul rînd din viteză, iar ruperile de ritm în ofensivă au fost mult prea rare. Debusolată şi fără prea multe idei, Dinamo s-a avîntat spre Cerniauskas. Ciobi a aglomerat careul oaspete cu Ţucudean, dar ocazia cea mai mare a venit de la veteranul Dănciulescu (67), care a plesnit bara cu un voleu spectaculos! Şi, în loc de 2-2, s-a făcut 3-1 pentru moldoveni.

Sînmărtean (74) a luat mingea de undeva de la mijlocul terenului şi a înaintat nestingherit perpendicular cu poarta. În timp ce Luchin şi Grigore evitau să-l atace de parcă mingea condusă de vasluian era radioactivă, mijlocaşul a punctat calm, cu latul. A fost de ajuns ca Dinamo să cunoască prima înfrîngere, Vasluiul să ia trei puncte, iar clasamentul să devină mai compact.

VEZI AICI O GALERIE FOTO DE LA MECI

Echipele de start:

VASLUI: Cerniauskas - Milisavljevici, M. Constantin, Farkas, Milanov - Pavlovici - Adailton, Wesley, Sînmărtean, Gerlem -
Temwanjera
Rezerve: Puia, R. Neagu, Zmeu, Y. Bello, Balaur, Buhăescu, R. Costin
Antrenor Viorel Hizo

DINAMO: Bălgrădean - Luchin, Moţi, Dr. Grigore, Muşat - L. Rus, D. Stoica, Pătraşcu, C. Munteanu - Dănciulescu, M. Niculae
Rezerve: G. Curcă, Diabate, Cazacu, L. Ganea, Bakaj, Ţucudean, Păun
Antrenor Liviu Ciobotariu

Partida a fost arbitrată de brigada formată din Robert Dumitru - Ed. Dumitrescu, Oct. Şovre

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”