FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA

VIDEO CS Universitatea Craiova, victorie în primul amical al verii » Marcator-surpriză și o veste proastă: Ivan s-a accidentat

CS Universitatea Craiova dispută astăzi, de la ora 18:00, un meci amical împotriva bulgarilor de la Botev Plovdiv. Partida va fi liveVIDEO pe GSP.ro.

Articol de - Publicat duminica, 25 iunie 2023 21:26 / Actualizat duminica, 25 iunie 2023 21:26

CS Universitatea Craiova a câștigat primul meci amical al verii, 2-0 împotriva bulgarilor de la Botev Plovdiv.

Delegația olteană a ajuns miercuri în Bulgaria, la Bansko, locul unde au programat cantonamentul din această vară. Astăzi a avut loc și primul meci amical. Adversară a fost Botev Plovdiv, ocupanta locului 10 în ultima ediție a primei ligi din Bulgaria.

Moment emoționant în Giulești » Căpitanul Săpunaru, în lacrimi la ora 19:23 + gestul jucătorilor actuali ai Rapidului față de legende
Rapid 100

Eugen Neagoe a fost nevoit să improvizeze în echipa de start. Oameni de bază, precum Vladimir Screciu, George Cîmpanu și Jovan Markovic sunt prezenți în lotul naționalei U21 de la EURO 2023.

Universitatea Craiova, victorie în primul amical al verii

Oltenii au început perfect partida. În minutul 4, Alexandru Crețu a fructificat o acțiune lucrată de Căpățînă și de Andrei Ivan. Din păcate pentru Neagoe, Ivan a rezistat doar jumătate de oră pe gazon, părăsind terenul șchiopătând.

Din informațiile Gazetei, atacantul nu are nimic grav, doar o întindere.

Antrenorul Universității Craiova a mutat masiv la pauză. A mers și pe mâna unor tineri din academie. Florin Gaşpăr nu l-a dezamăgit. În minutul 75 a marcat cu un șut deviat din afara careului de 16 metri.

Miercuri, ora 18:00, CSU Craiova joacă un amical cu Drita Gjilan, locul 2 sezonul trecut, în Kosovo.

FINAL. CS Universitatea Craiova - Botev Plovdiv 2-0

• Au marcat: Al. Crețu 4, Gaşpăr 75

S-a terminat partida! Universitatea Craiova s-a impus cu 2-0.
min. 75, GOL Universitatea Craiova, 2-0: Puștiul Florin Gaşpăr înscrie cu un șut deviat din afara careului.
Eugen Neagoe a mutat masiv la pauză: Lazar, Atanas Trică, Raul Silva, Mendy, Ștefan Vlădoiu, Sala și Mateiu au fost trimiși în teren.

min. 31: Andrei Ivan părăsește terenul șchiopătând. În locul lui intră Roguljic.
min. 2, GOL Universitatea Craiova, 1-0: Căpățînă trimite o diagonală de 40 de metri. Andrei Ivan preia în interiorul careului, pasează către Crețu, iar mijlocașul înscrie cu un șut pe jos.
A început partida!

Echipa de start a celor de la CSU Craiova: Popescu - Mitran, Badelj, Tomasec, Borța - Căpățînă, Danciu, Crețu - Mitriță, Koljic, Ivan
Antrenor: Eugen Neagoe