FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Dănciulescu a luat BAC-ul. Din nou

Articol de , - Publicat luni, 23 iulie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 22 iulie 2012 23:18

Lui Dănciulescu îi prieşte Mehedinţiul. Anul trecut, a absolvit liceul în judeţul de la Dunăre, acum a fost providenţial pentru Dinamo, tocmai în faţa omului care l-a promovat în 1993 în Liga 1. Şi a mai doborît un record

Prin reuşita de vineri, de la Severin, 2-1, Ionel Dănciulescu nu doar că a adus victoria "cîinilor" şi a marcat golul cu numărul 208 în prima divizie, dar atacantul de 35 de ani a demonstrat că rămîne o variantă viabilă pentru primul "11". "Corbul" fusese exilat de Bonetti pe bancă, dar a intrat în minutul 63 şi a marcat golul victoriei în minutul 80, la primul şut pe poartă. Şi l-a învins pe Marian Bondrea, omul care l-a lansat în Liga 1, în 1993, la Electroputere Craiova! Danciu-gol a demonstrat că-i prieşte Mehedinţiul, acolo unde a dat şi a luat BAC-ul anul trecut. Fotbalistul a susţinut probele scrise la Grupul Şcolar Agricol Halînga, iar media finală a fost 7,06.

Prin meciul de la Severin, Danciu-gol are 484 de meciuri în Liga 1, a urcat pe locul 3 în clasamentul all-time, depăşindu-l pe Boloni. Mai are un meci pînă la Florea Ispir (485) şi-l va depăşi probabil şi pe lider, Costică Ştefănescu (490 de partide).

"Am fost omul potrivit la locul şi momentul potrivit. Eu am contribuit doar 5 la sută, nu uitaţi pasa extraordinară a lui Curtean! O să joc cu plăcere cînd antrenorul va apela la mine"