FOTBAL  »  Superliga  »  VOCHIN.GSP.RO

Dezbrăcăm Liga de secrete! GSP vă prezintă superlativele etapei a 14-a » De ce iubim fotbalul

Articol de , - Publicat marti, 22 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 22 noiembrie 2011 21:27

Gazeta Sporturilor vă prezintă 10 motive oferite de meciurile din week-end-ul trecut pentru care ne-am îndrăgostit de acest sport

1. Pentru că există Pancu.
2. Pentru că Rui Duarte a fost făcut praf de Pîrvulescu în primul sfert de oră, dar a făcut apoi 75 de minute aproape perfecte: 114 acţiuni reuşite (cele mai multe în această etapă), 17 recuperări şi 65 de participări în faze ofensive, mai multe decît orice jucător de atac al Rapidului.
3. Pentru că Batin a intrat în minutul 57 la scorul de 2-0 pentru Vaslui, a dat o pasă de gol după 3 minute şi a marcat în al doilea minut de prelungiri.
4. Pentru că Vasluiul a cîştigat în minutul 3 de prelungiri, deşi Pandurii a fost superioară la toate capitolele.
5. Pentru că în meciul Chiajna - Astra au fost 4 bare, dar s-a marcat doar dintr-un banal corner.
6. Pentru că Dinamo are trei jucători în defensivă în echipa etapei după un meci cu Voinţa Sibiu, o formaţie cu 20 de puncte mai puţin în clasament.
7. Pentru că jucătorii din Liga 1 marchează şi atunci cînd vor să centreze (vezi golurile lui Subotici şi Stana)
8. Pentru că Beto greşeşte ca în curtea şcolii la golul lui Tony, dar are apoi două intervenţii de Iker Casillas.
9. Pentru că Alexandru Chipciu l-a lăsat singur cu portarul pe Moutinho la golul 3 al braşovenilor, iar portughezul i-a întors serviciul 17 minute mai tîrziu.
10. Pentru că mai există asistenţi care văd mai bine decît noi după ce ne uităm de 100 de ori pe reluări.

Bălgrădean (Dinamo)
- a salvat 3 situaţii de gol
- a parat cele mai multe şuturi dintre portarii care nu au primit gol (5)