FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA ALBA IULIA - DINAMO, AZI, 14:00, GSP TV ŞI FAZE VIDEO ÎN TIMP REAL PE GSP.RO

Dinamo continuă cu improvizaţii în apărare » Kone rămîne fundaş

Articol de - Publicat luni, 10 mai 2010 00:00

Ţălnar a fost mulţumit de modul în care Kone s-a descurcat ca stoper contra Timişoarei, aşa că are de gînd să-l folosească în continuare în apărare

Mijlocaşul defensiv Djakaridja Kone, 23 de ani, va juca de-acum înainte fundaş central. Aşa a decretat Cornel Ţălnar pentru acest final de sezon. Ivorianul a dat randament în cele 55 de minute în care a evoluat ca stoper împotriva Timişoarei (1-2), iar staff-ul tehnic crede că puternicul fotbalist poate asigura zona centrală a defensivei. "Mister, poţi să mă pui unde ai nevoie, eu joc fiecare meci ca şi cum de el depinde soarta mea!", i-a transmis Kone lui Ţălnar.

În planurile "Ţînţarului", Djakaridja va face pereche în centrul apărării cu Moţi, revenit după suspendare. Scarlatache a fost scos din acea zonă, fiind depăşit cu uşurinţă la faza golului 2 al Timişoarei, marcat de Cociş. Scarlatache va reveni la postul său, acela de fundaş dreapta, în ultimele etape jucînd şi stoper dreapta, şi stoper stînga, şi fundaş stînga!

28 de meciuri a jucat Kone în acest sezon pentru roş-albi, bifînd 1.927 de minute

15 recuperări a făcut ivorianul în 55 de minute jucate contra bănăţenilor. În plus, a cîştigat 5 dueluri aeriene

Şansă pentru Clau-gol
Atacantul care va împlini în iunie 34 de ani va evolua titular la Alba Iulia, după ce contra Timişoarei n-a jucat nici un minut. Niculescu, 6 goluri şi două pase decisive în această ediţie, a fost pregătit psihic pentru acest joc şi beneficiază de suspendarea lui Marius Niculae. Claudiu vrea să demonstreze că nu este terminat şi că încă mai poate juca la nivelul Ligii I, deşi oficialii îl îmbie să devină fie antrenor secund, fie manager sportiv.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședință CHEIE la Rapid: Dan Șucu a luat deja decizia în cazul lui Cristiano Bergodi!