FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - STEAUA 0-2

FOTO&VIDEO Aduceţi-le adversari! Roş-albaştrii îi îndepărtează pe "cîini" de Europa League » Dinamo - Steaua 0-2

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 mai 2013 00:00 / Actualizat vineri, 10 mai 2013 23:06

Deja campioană, Steaua a învins lejer pe Dinamo, scor 2-0. Autogolul lui Boubacar şi reuşita lui Tănase au scris povestea unei noi victorii roş-albastre în Derby de România.

Vezi AICI VIDEO cu cele mai importante faze

Steaua a pus rapid stăpînire pe joc, ca o adevărată campioană. Presiunea roş-albaştrilor a fost transformată în gol de Boubacar. Mijlocaşul a trimis mingea în proprie poartă, după ce Bălgrădean a scos şutul lui Rusescu.

Jucătorii lui Ţălnar au avut mare dificultate să dezvolte ocazii de gol şi steliştii au mai ratat în cîteva rînduri. Pînă în minutul 35, atunci cînd fanii roş-albilor au început să arunce cu obiecte pe teren, iar Colţescu a întrerupt meciul pentru 10 minute. La reluare, cea mai mare ocazie a aparţinut tot Stelei: Adi Popa a trimis în bară, într-un moment în care echipa sa juca în 9, Tănase şi Chipciu primind îngrijiri medicale pe margine.

Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată. Tătăruşanu a reţinut două şuturi de la distanţă ale lui Curtean şi Steaua lăsa iniţiativa rivalilor. Lipsiţi de inspiraţie, "cîinii" au reacţionat cu frustrare. Strătilă a primit doar galben după un fault criminal asupra lui Chiricheş. Dar roş-albaştrii au dat lovitura de graţie. Tănase a combinat frumos cu Rusescu şi a mărit avantajul cu un şut plasat.

Dinamo rămîne sub linia de Europa League, iar Steaua îşi reconfirmă supremaţia.