FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - SPORTUL 5-3

După 6-5 în 2003 şi 4-5 în 2006, Dinamo şi Sportul au dat şi ieri o căruţă de goluri » Găşti nebune

Liviu Ganea, Ganea, Dinamo

Articol de - Publicat luni, 02 august 2010 00:00

"Cîinii" au condus cu 3-0 şi cu 4-2, dar au terminat tremurînd pentru a cincea victorie consecutivă din acest sezon Vezi rezumatul partidei Dinamo - Sportul 5-3! (video)

Dinamo şi Sportul au folosit şi aseară reţeta favorită de la întîlnirile directe: multe goluri, răsturnări de scor şi emoţii. Apărarea lui Dinamo a avut iar multe momente comice

E clar, la nici un Dinamo - Sportul nu e loc de plictiseală! Tradiţia show-urilor Ştefan cel Mare - Regie a revenit aseară cu un nou episod, menit să completeze un istoric spectaculos, prezentat detaliat în "Gazeta de duminică" (foto): scoruri marţiene, rezultate întoarse incredibil, goluri cu nemiluita.

Dansul l-a deschis trupa lui Andone, care, după 20 de minute, pusese deja stăpînire pe tabela de marcaj, chiar şi fără renăscutul Adrian Cristea, menajat pentru returul de la Split. O lovitură liberă a lui Cătălin Munteanu şi o reluare cu capul a lui Garat (14) au mişcat pentru prima dată suflarea roş-albă. "Două meciuri, două goluri, e sculă mare, nene, argentinianul ăsta!", s-au auzit comentariile satisfăcute din tribună la adresa fundaşului.

N-au durat mult laudele pentru sud-american, căci, imediat, Dinamo s-a dus la un 2-0 aparent liniştitor: fault în careu asupra lui Torje şi penalty executat simplu de N'Doye (18). Apoi, două evadări pe contraatac ale lui Andrei Cristea (26, 28) au confirmat semnalul că trupa lui Andone ţine hăţurile jocului.

Show de final
La 3-0, cu un Torje driblîndu-l la 25 de metri şi pe portarul Popescu (48), nimeni nu mai credea că pe gazon pot apărea şi alţi actori decît cei în alb şi roşu. A fost suficientă însă o deconectare scurtă de la borne a bateriei dinamoviste şi tăvălugul a prins a se rostogoli.

Curelea (53) şi Tibi Bălan (56) au ameţit din scurt defensiva lui Andone, în special pe flancul drept, unde Scarlatache a devenit brusc un jalon cu suflet. Clătinată din temelii şi cu fanii ameţiţi de perspectiva unui eşec impardonabil, echipa din Ştefan cel Mare a mai apucat să răspundă o dată printr-un gol al lui Liviu Ganea (69), echilibrat însă rapid de Varga (71), din nou după o gafă a pierdutului Scarlatache, scos apoi de Andone în huiduielile tribunei. Finalul i-a aparţinut Prinţului renăscut, care a spulberat emoţiile "cîinilor" cu o execuţie de gală: exterior în vinclu!

"China", găsit vinovat
Ioan Andone a fost extrem de agitat pe margine aseară. Antrenorul dinamovist a răbufnit la faza primului gol al "studenţilor", cînd aproape că a intrat pe gazon pentru a-l certa pe Mărgăritescu, cel care pierduse mingea înainte ca Sportul să înscrie. "Băi <China>, ce naiba faci? N-ai voie să o pierzi acolo, dă-i drumul mai repede!", i-a strigat tehnicianul mijlocaşului. Zece minute mai tîrziu, Ando l-a înlocuit cu Kone.

Moţi, incert pentru Split
Cosmin Moţi a fost nevoit să părăsească terenul accidentat în minutul 57. Stoperul a resimţit dureri la glezna dreaptă şi nu a mai putut continua partida, cerîndu-i lui Andone să-l înlocuiască. Locul său în teren a fost luat de Helder, care a debutat aseră pentru Dinamo într-o partidă oficială. Brazilianul a jucat în banda dreaptă, iar Scarlatache a trecut în centru. (Eduard Apostol)

Hajduk, doar remiză
Adversarii lui Dinamo în turul trei preliminar al Europa League, croaţii de la Hajduk Split, au obţinut aseară doar un egal în deplasarea de la Osijek, 2-2. Golurile lui Hajduk au fost izbutite de Marijan Buljat, în minutul 36, şi de Senijad Ibricici, care a egalat cu trei minute înainte de final, dintr-un penalty.

Helder, dorit la Timişoara
Abia legitimat de "cîini", după două luni de tergiversări, Helder e acum dorit de Poli Timişoara. Bănăţenii ar fi dorit ei să achite 50.000 de euro către Nancy şi să-l ia pe brazilian, însă, în cele din urmă, Dinamo a plătit suma şi a primit "cartea verde". Totuşi, Andone nu se bazează încă pe Helder. Acesta era anunţat titular, dar pînă la urmă a fost preferat Scarlatache, care ar urma să joace şi la Split. (Dana Surulescu)

Alexe revine la antrenamente
După 3 săptămîni petrecute la o clinică privată din Roma, Marius Alexe, 20 de ani, s-a întors ieri la Bucureşti: "Sper ca într-o săptămînă să revin la antrenamente. Totul depinde de recuperarea muşchilor". Atacantul care a suferit o entorsă la genunchiul drept în primăvară a fost aseară la stadion, salutîndu-se cu colegii săi chiar pe gazon (foto).