FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - FC BRAŞOV 2-2

Euroegal

Articol de - Publicat luni, 17 august 2009 00:00

Vasluiul şi Braşovul au remizat la capătul unui meci frumos şi extrem de tensionat

Braşovenii lui Viorel Moldovean au călcat pe iarba de pe "Municipal" cu tupeu şi cu ambiţia unui antrenor care a plecat pe uşa din dos de la Vaslui. Şi după un sfert de oră, cît timp şi-au "citit" adversarii, au deschis scorul după şutul deviat al lui Ezequias.

Vasluienii au fost incapabili să reacţioneze pînă abia după pauză, atunci cînd Wesley a egalat după un "un-doi" larg, dar perfect, cu Temwanjera. Ultimul a centrat impecabil pentru brazilian cît de 1-1 (50).

Hăisan a comis-o!
Cînd echipa sa de-abia mai prinsese aripi, Hăisan a doborît-o prin ieşirea sa hazardată, de care a profitat Roman. Mijlocaşul a marcat printr-o execuţie milimetrică dintr-un unghi prin care de-abia intra firul de aţă. Insuficient pentru o victorie, căci Zubar "l-a scos" pe portarul său şi a egalat la 2. Minutele de final s-au scurs în defavoarea vreunei victorii, lăsînd în urma lui un egal muncit şi cinstit.

Ştirile meciuIui:

» Nici o televiziune
nu a decis să cumpere încă drepturile de transmisie de la meciul pe care FC Vaslui îl va juca joi, în Europa League, cu AEK Atena. Partida va începe la ora 21:00.

» Antrenorul principal al a lui AEK Atena, Duşan Bajevic, viitorul adversar al vasluienilor din Europa League,  a luat loc la tribuna oficială pentru a vedea la lucru echipa pregătită de Dulca.

» Fundaşul Hugo Luz a acuzat dureri la gambe şi a fost menajat de moldoveni pentru a fi apt cu AEK. Şi Cînu a stat în tribune, ca să se refacă total după accidentare

» Viorel Moldovan s-a arătat mulţumit de egalul obţinut împotriva fostei sale echipe: "Vreau să-i felicit pe băieţi pentru punctul obţinut. Nu e uşor să joci cu FC Vaslui".

"Este un rezultat nemeritat, pentru că am sufocat adversarul. Am primit însă două goluri demne de cascadorii rîsului, iar asta ne-a costat"