FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - STEAUA 1-1

Fanii lui CFR au umplut stadionul » Puhoi vişiniu

Articol de GSP - Publicat luni, 01 martie 2010 00:00

Fanii lui CFR au umplut stadionul şi au făcut o atmosferă de senzaţie la meciul de aseară

Clujul şi-a recîştigat publicul într-un meci de cinci stele cu Steaua. Dacă la ultima apariţie din sezonul trecut, cu PSV, în tribună au fost 2.500 de oameni, aseară stadionul a fost arhiplin. Şi Paszkany a ajuns la stadion cu o jumătate de oră mai tîrziu decît îşi programase, maşina sa fiind blocată de mulţimea care a luat cu asalt porţile arenei.

Vişiniul n-a fost niciodată atît de pregnant în Gruia. Şi nici vehemenţa clujenilor la apariţia steliştilor la încălzire. Fanii clujeni au furnizat prima ironie muşcătoare, cu un banner din partea facţiunii KVSC. "Nici în basme n-am găsit cioban cu oile-n conflict". Commando Gruia a continuat: "Gigi, văzînd cum Clujul se ridică, simţi invidie şi frică". Galeria Stelei a răspuns cu scandarea: "România, România!" şi a mai scris un episod din conflictul cu Gigi Becali, afişînd un banner agresiv. Golul lui Stancu a deconspirat camuflajul fanilor stelişti de la tribune, care au explodat la reuşita din minutul 12.

Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, în sectorul rezervat galeriei Stelei a mai intrat un grup de fani roş-albaştri. Cum au ajuns în tribune, aceştia, membri ai Peluzei Sud, au început să scandeze împotriva lui Gigi Becali şi să-l înjure. Galeria Stelei era împărţită în două: un grup încuraja echipa, celălalt îl contesta pe patron. (Cosmin Lucaci)

Fanionul lui Orbuleţ s-a rupt
Meciul a fost întrerupt în minutul 3, după ce asistentul Mircea Orbuleţ a rămas numai cu mînerul fanionului în mînă, la o semnalizare. Deaconu n-a permis reluarea jocului pînă cînd un copil de mingi nu i-a adus tuşierului un steag nou. Pentru asta, puştiul a traversat tot terenul în corul de fluierături al spectatorilor.

Şi-au făcut curaj
Cu patru minute înainte de startul meciului, organizatorii au difuzat pe tabela electronică a stadionului "Dr. Constantin Rădulescu" imagini de la ultima victorie a clujenilor împotriva Stelei, 1-0, meci disputat în 2005. Golul acelei victorii a fost marcat de Cristi Coroian, acum la Gloria Bistriţa.

Indicaţii şi la încălzire
Antrenorul clujenilor, Andrea Mandorlini, a ieşit pe teren cu 20 de minute înainte de începerea derby-ului. Extrem de concentrat, italianul n-a ezitat să intre în mijlocul grupului titularilor deşi aceştia efectuau mişcări de încălzire. Mandorlini a trecut pe rînd pe la Culio, Alcantara, Yssouf Kone şi Nicolae Dică, revenind apoi la atacantul ivorian, căruia i-a dat ultimele indicaţii.

Emoţii cu Nuno Claro
Goalkeeperul portughez Nuno Claro i-a furnizat lui Mandorlini motive de îngrijorare în minutul 13. Portarul a resimţit dureri la coapsa stîngă în urma unui duel aerian cu Pleşan. Portughezul a  încasat o lovitură cu genunchiul şi a avut nevoie de intervenţia medicului, care a făcut semn băncii tehnice că jucătorul nu trebuie înlocuit.