FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI 1-0

NOTE GSP „Mesajul” lui Octavian Popescu pentru Gigi Becali » Cât a luat, după FCSB - Sepsi, meci în care a revenit pe postul său preferat

Articol de - Publicat luni, 13 martie 2023 07:42 / Actualizat luni, 13 martie 2023 10:13

FCSB a reușit să încheie sezonul regulat cu o victorie, 1-0 cu Sepsi. Trupa roș-albastră intră în play-off pe locul 3 și speră să se lupte la titlu.

Formația pregătită de Mihai Pintilii a reușit să se impună pe Arena Națională după o primă repriză pe care a controlat-o cu autoritate și un gol făcut cadou de Mark Tamas

Dintre jucătorii folosiți de FCSB s-a remarcat Octavian Popescu. Folosit pe postul pe care dă cel mai bun randament, extremă stânga, mijlocașul de 20 de ani a fost omul meciului. A marcat golul victoriei, în minutul 21, și a primit nota 8 din partea Gazetei Sporturilor, cea mai mare a meciului.

Play-off-ul mai are o singură necunoscută » Lupta la titlu se anunță explozivă: cum arată clasamentul după înjumătățire + programul complet
PLAY-OFF

Și Florinel Coman, Andrea Compagno, Adrian Șut și Darius Olaru au jucat peste media echipei, fiind notați cu 7.

Cea mai mică notă a meciului a luat-o fundașul maghiar Mark Tamas. Acesta a greșit decisiv la golul marcat de FCSB și a schimbat la pauză. Pentru evoluția sa, Tamas a luat 3.

Și Dumitrescu, Rondon, Safranko, Ion Gheorghe și Cosmin Matei au avut evoluții dezamăgitoare, fiind notați cu 4.

Mă bucur pentru golul marcat și sper să înscriu meci de meci în play-off. Avem nevoie de acest gol, pentru moral. În play-off fiecare meci va fi o finală. Avem o echipă foarte bună și merităm să câștigăm campionatul.

- Octavian Popescu

Notele GSP după FCSB - Sepsi

Avem forță să câștigăm titlul. De asta am și venit la FCSB. Nu costă nimic să fii optimist. Suntem o echipă tânără, dornică să câștige campionatul. Va fi o luptă strânsă în play-off.

- Deian Sorescu

FCSB, pe 3 la intrarea în play-off

FCSB încheie sezonul regular pe locul 3 și va intra în play-off cu 29 de puncte. Va beneficia și de rotunjire! Sepsi rămâne pe 7, dar are meci decisiv cu FCU Craiova, joi, de la ora 21:00. Covăsnenii trebuie să învingă pentru a obține ultimul loc de play-off.

VIDEO Octavian Popescu, după FCSB - Sepsi: „A fost o seară perfectă pentru toată echipa”

Laude de pe banca lui FCSB pentru decizia lui Becali: „Fără greșeală!”

Gică Popescu și Panduru, concluzii dure: „Fricoși! Nu au arătat că merită să fie în play-off”