FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - VIITORUL

FCSB - VIITORUL / 3 lucruri care au definit prima repriză! A fost sau nu penalty? + Jucătorul reinventat de Gică Hagi

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 septembrie 2019 22:04

FCSB și Viitorul au intrat la cabine la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 8-a, însă roș-albaștrii puteau să aibă 2-0 la un moment dat dacă fructificau penalty-ul primit ușor de la arbitrul Radu Petrescu.

1. Penalty ușor dat lui FCSB

FCSB a primit un penalty extrem de ușor dictat de arbitrul Radu Petrescu, după un duel între Ioan Hora și Paul Iacob. În minutul 18, atacantul lui FCSB a luat fața fotbalistului de la Viitorul, care l-a călcat ușor pe stelist, iar acesta a căzut în careu. Ionuț Vână a irosit lovitura de la 11 metri, șutul acestuia fiind apărat de Căbuz.

„E penalty. Hora e călcat. Dacă te uiți atent e infracțiune, deși a fost dat ușor”, a spus Gabi Balint la TV Digi Sport.

Faza penalty-ului // Foto: Raed Krishan

2. Gabi Iancu e în formă

Gabi Iancu (25 de ani) a revenit în această vară la Viitorul de la Dunărea Călărași și se pare că Gică Hagi a găsit secretul să-l revitalizeze. Atacantul a marcat și în poarta lui FCSB și a ajuns la 4 reușite în 5 meciuri jucate în Liga 1 la Viitorul.

Gabi Iancu după golul marcat azi // Foto: Raed Krishan

3. Gazon execrabil

FCSB a fugit de pe Arena Națională unde se stricase gazonul și a ajuns la Pitești unde joacă pe o suprafață la fel de proastă. Meciurile dese jucate de FC Argeș în Liga 2 și partidele roș-albaștrilor au dus la stricarea gazonului stadionului „Nicolae Dobrin”.

Gazonul e praf la Pitești // Foto: Raed Krishan

de Dănuț-Iulian Pitaru

Vezi și:

Trag de Mihai Pintilii! Jucătorii de la FCSB se roagă ca mijlocașul să nu se retragă: „Avem nevoie de el!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping