FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - TIANJIN TEDA 3-1

"Fiare" ofensive!

Articol de - Publicat luni, 19 ianuarie 2009 00:00

Steaua a început să joace super-ofensiv, şi-a creeat multe ocazii şi a reuşit să marcheze de trei ori în primul amical al iernii, 3-1 cu Tianjin Teda

Roş-albaştrii au disputat aseară primul meci amical din cantonamentul de la Oliva Nova. Pe lîngă faptul că au evoluat super ofensiv, aşa cum promisese Marius Lăcătuş, steliştii au impresionat printr-o agresivitate pozitivă în joc. :)

Vezi aici rezumatul meciului

PORTARI
Au şomat

În lipsa titularului Zapata, Marius Lăcătuş l-a introdus în prima repriză pe Andrei Vîtcă. Acesta a avut o evoluţie bună, neavînd ce să facă la golul primit în prima repriză. În partea secundă, la poarta lui Cernea nu a fost nici o ocazie notabilă.

FUNDAŞI
Surpriza Filip

Cuplul de fundaşi centrali Goian - Rada a avut o evoluţie destul de sigură. Cei doi au ratat sincronizarea o singură dată, la golul chinezilor. :( Goian a avut mult de lucru, mai ales că l-a avut adversar direct pe Dorel Zaharia, însă fostul atacant al roş-albaştrilor nu a avut decît o sigură ocazie. Golanski a urcat de multe ori în atac, oferind multe centrări pentru atacanţi. Noul căpitan al echipei, Petre Marin, a impresionat prin constanţă. În partea secundă, axul central a jucat fără greşeală, iar lateralii au evoluat excelent, cu un plus pentru juniorul Filip, care a fost foarte dezinvolt, reuşind şi o centrare de gol.

MIJLOCAŞI
Joacă direct spre poartă

La mijloc, Ovidiu Petre a fost motorul echipei în prima repriză, evoluţia sa fiind una remarcabilă, "Sîrmă" reuşind să înscrie şi două goluri. Primul în urma unui şut de la 17 metri, iar cel de-al doilea după o lovitură de cap.

Pe benzi, Szekely şi Ochiroşii s-au mişcat bine în prima parte, reuşind centrări bune pentru grecul Kapetanos. În partea secundă, în prim plan a apărut Nicoliţă, care a făcut ce a vrut cu adversarul direct. În schimb, portughezul Semedo a fost din nou marea deziluzie, :( pierzînd aproape toate mingile pe care le-a avut.

Cuplul de mijlocaşi centrali ofensivi din prima repriză, Toja - Ionescu, a fost unul mobil, cei doi alimentîndu-l pe Kapetanos cu mingi filtrante, columbianul reuşind şi pasa la primul gol al lui Ovidiu Petre. În partea secundă, Marius Lăcătuş a stat mult cu gura pe Dayro, care pînă la urmă a reuşit să înscrie cu o lovitură de cap. Bogdan Stancu a avut şi el o mare ocazie de gol, dar şutul său a lovit "transversala".

ATACANŢI
Ineficienţi

Kapetanos s-a bătut mult cu fundaşii adverşi, reuşind să-şi creeze trei ocazii clare de a marca, dar n-a reuşit să-şi treacă numele pe tabelă. :S În partea a doua, tînărul Liţu a arătat că nu e încă la nivelul celorlalţi coechipieri. A intrat de multe ori în combinaţii cu mijlocaşii centrali, dar nu a avut nici măcar o ocazie clară de a înscrie.

Au marcat pentru Steaua: Ov. Petre (24, 32), Dayro (76)

Steaua (prima repriză): Vîtcă - Golanski, Goian, Rada, P. Marin - Ov. Petre - Szekely, A. Ionescu, Toja, Ochiroşii - Kapetanos

Steaua (a doua repriză):
Cernea - Ogăraru, E. Baciu, Ghionea, Filip - Tiago - Nicoliţă, Dayro, B. Stancu, Semedo - Liţu

PORTARI
Au şomat

FUNDAŞI

MIJLOCAŞI

ATACANŢI
Ineficienţi

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”