Dorinel Munteanu face minuni la Oţelul în pauza meciurilor.Oţelul conduce într-un
clasament al punctelor cîştigate în repriza secundă. Paraschiv şi compania au obţinut nu mai puţin de 12 puncte după pauză, lucru care le-a permis să se aşeze confortabil în fruntea Ligii 1.
Dinamo ar fi la retrogradareO altă echipă care întoarce soarta partidelor în partea secundă este şi
Dinamo. "Cîinii" lui Andone şi-au făcut un adevărat obicei de a reveni pe tabelă în tur. Fără cele 10 puncte cîştigate în repriza a doua, "alb-roşii" ar fi abia pe locul 16!
Cel mai bine la acest capitol stau medieşenii. Gaz Metan s-ar afla în fruntea ierarhiei, cu un avans de şase puncte, dacă toate meciurile s-ar încheia după 45 de minute.
La polul opus se află Sportul care a pierdut 8 puncte în repriza a doua. Motiv pentru care ocupă acum ultimul loc, la 10 puncte de U Cluj, ultima echipă deasupra liniei.
Titlul se ia în repriza a douaDe ce e important jocul după pauză? În ultimii trei ani, evoluţia din repriza secundă a făcut diferenţa în lupta pentru
titlu. În sezonul trecut spre exemplu, Unirea avea două puncte avans faţă de CFR Cluj în clasamentul după 45 de minute. La final, ardelenii au recuperat diferenţa, cîştigînd titlul cu 3 puncte avans.
"Sîntem pregătiţi de orice. Cred că avem 50 la sută şanse la titlu"
Dorinel Munteanu
antrenor Oţelul
După 45 de minute
|
După 90 de minute |
| Nr. |
Echipă |
Puncte |
Nr. |
Echipă |
Puncte |
|
1.
|
Gaz Metan
|
33
|
1.
|
Oţelul Galaţi
|
39*
|
|
2.
|
Gloria Bistriţa
|
27
|
2.
|
Poli Timişoara
|
34
|
|
3.
|
Oţelul Galaţi
|
27
|
3.
|
FC Vaslui
|
32
|
|
4.
|
Rapid
|
27
|
4.
|
Rapid
|
30
|
|
5.
|
FC Vaslui
|
26
|
5.
|
Gaz Metan
|
30
|
|
6.
|
Steaua
|
24
|
6.
|
Dinamo
|
29
|
|
7.
|
U Cluj
|
24
|
7.
|
Steaua
|
29
|
|
8.
|
Unirea Urziceni
|
24
|
8.
|
CFR Cluj
|
27
|
*nu au fost luate în calcul cele 3 puncte cîştigate la "masa verde"