FOTBAL  »  Superliga  »

FOTO A marcat primul gol în Liga 1 cînd nu împlinise 17 ani! Vezi aici cînd au venit reuşitele 50, 100 şi 150

Gazeta Sporturilor din decembrie 1993, despre primul gol al lui Dănciulescu în prima divizie +4   FOTO

Articol de - Publicat marti, 18 octombrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 18 octombrie 2011 13:34

Ionel Dănciulescu a înscris primul său gol pe prima scenă tocmai contra lui Dinamo! Şi asta se întîmpla acum aproape 18 ani, pe vremea cînd "Corbul" juca la Electroputere.

Iată mai jos bornele din cariera de golgeter a lui Dănciulescu:

Golul 1: 1 decembrie 1993, Electroputere - Dinamo 2-2. Danciu avea 17 ani fără 5 zile. A intrat în minutul în minutul 56 şi a egalat la doi peste 13 minute. Mai jucase un singur meci în Liga 1, 16 minute în Electroputere-U Craiova 2-2

Golul 50: 17 octombrie 1998, Ceahlăul - Steaua 0-3. Avea 21 de ani. A marcat toate cele trei goluri ale meciului. Golul 50 a fost ultimul, marcat în prelungirile meciului

Golul 100: 7 mai 2003, Sportul - Dinamo 5-6. Avea 26 de ani. Era în conflict cu suporterii dinamovişti, fiind înjurat tot meciul. A marcat trei goluri, golul 100 fiind ultimul, la scorul de 1-3

Golul 150: 25 aprilie 2007, Farul - Dinamo 1-1. Avea 30 de ani. A deschis scorul în prelungirile primei reprize

Golul 200, aseară, la 5-0 cu Ceahlăul. Danciu are 34 de ani şi 10 luni.